Co znamenají jednotlivé automobilové zkratky?

                   

Vedle názvu auta se obvykle objeví například GT, RS, SRT apod. Připravili jsme pro vás seznam těch nejznámějších:

SRT

Zkratka SRT je označení pro Street Racing Technology a je spojena s modely Dodge. Používají ji mimo jiné také Jeep nebo Chrysler. Dodnes ji najdeme převážně u modelů aut, které nabízejí motorově silné stroje.

RS

Zkratka RS se všem vryla do paměti v kombinaci s modelem Octavia. RS používá však mnoho jiných výrobců a většinou se používá ve spojení se sportovně laděnými modely. Jde o zkratku Rallye Sport nebo u našich německých sousedů pak RennSport tedy motosport. Nejkuriózněji zkratku použila automobilka Renault, která ji prezentuje jako Renault Sport.

GT

Další, automobilkami profláknutá zkratka, která se používá opět u sportovně laděných modelů aut, tentokrát určené pro dlouhé přejezdy. Odut se odvozuje zkratka Gran Turismo. Rozdíl v používání mají opět jednotlivé automobilky, BMW zkratku GT používá u velkoprostorového modelu 2 Gran Tourer. Porsche používá zkratku v kombinaci s dalším písmenem, Například GTS – Gran Turismo Sport. Nisan pak coby GT-R Gran Turismo Racing.

AMG

Mercedes-Benz se proslavil použitím AMG u sportovní divize. Jde o spojení příjmení zakladatelů společnosti vzniklé v roce 1967: Aufrecht, Melcher, Grosaspach, ke kterým se přičetlo rodné město jednoho z nich. AMG byla nejdříve samostatnou společností, pak se spojila s Mercedesem a spojení používá k nejostřejším motorům.

C-HR

Zkratku C-HR používají především v automobilce Toyota, setkat se s ní můžeme i u jiných výrobců. C-HR označuje Toyota své vozy jako Coupé High Rider – zvýšené kupé nebo Cross Hybrid Revolution.

Zdroj fotografií: Audi.co.za

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články