Čtyři pádné důvody, proč si nekoupit diesel

                   

Diesel je náročnější na opravy

Dieselové vozy dokážou jezdit za mnohem levnější náklady v přepočtu na jeden kilometr. Pořizovací cena je ovšem mnohem vyšší, stejně tak, jako cena za údržbu vozu a servisní náklady. Vznětové motory pracují s vysokými tlaky a silami, a proto je jejich konstrukce složitější a náchylnější než u zážehové verze.

K dieselovému motoru je třeba přistupovat s větší opatrností a je nutné dodržovat zásady, aby nedocházelo k rychlejšímu opotřebení jednotlivých částí motoru. Nejčastěji prodávané dieselové vozy jsou v České republice objemy motoru od 1,6 l do 2,0 l.

Emise dieselových motorů mají negativní vliv na životní prostředí a zdraví člověka

V současnosti se vývoj dieselových motorů dostal na vysokou úroveň, jízda s nimi je takřka k nerozeznání od jízdy s benzinovým motorem. Horší je to už s výfukovými plyny a emisemi oxidu uhličitého, CO2 a dalšími škodlivými látkami, které jsou oproti benzinové verze několikanásobně vyšší. Výfukové plyny z dieselových motorů mají přímý vliv na živé organismy a značně ohrožují zdraví. To platí i u současně vyráběných, moderních, dieselových motorů.

Parametry výkonu motoru nepoukazují na rychlost

Ačkoli se automobilky rády vytahují s čísly o výkonu jednotlivých motorizací, nic z toho nám neřekne, o jakou živost doopravdy jde. Dieselový motor pracuje s polovičními otáčkami oproti benzinu, proto mají nižší spotřebu. Horší je to s rozjezdem, který je mnohem pomalejší. Navíc diesel potřebuje dlouhé převodové stupně. Proto ten samý motor v dieselu bude pocitově pomalejší, než ten samý motor v benzinové verzi.

Zapomeňte na sportovní jízdu

Do sportovních aut diesel prostě nepatří. Diesel pracuje v konstantních otáčkách, a jak roste zátěž, efektivita motoru klesá. Nepravidelný příval točivého momentu a příjemný zvuk linoucí se z výfuku si můžete dopřát jen u benzinu, v opačném případě se pocit sportovního řádění jednoduše ztrácí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice