Dacia oficiálně přestane vyrábět benzínové a naftové motory. Známe datum a nastane to dříve, než si myslíte

Automobilový průmysl čekají v budoucnosti pravděpodobně veliké změny. Svůj plán na opuštění naftových a benzínových motorů tak představila i Dacia.

i Zdroj fotografie: Dacia
                   

Dacia se stejně jako ostatní velcí výrobci nevyhne velkým změnám, které čekají dopravní průmysl. Rumunská automobilka se tak chystá odklonit od veškerých benzinových a naftových motorů. Velké změny však budou probíhat postupně – nejprve představí hybridní automobily a teprve potom bezemisní.

Společnost se zaměřuje na elektrifikaci

U kulatého stolu aliance Renault-Nissan-Mitsubishi hovořil Philippe Brunet, ředitel skupiny pro tepelné a elektrické pohony, o ožehavém problému pro výrobce Dacia. V průběhu let se totiž rumunský výrobce zaměřil především na praktičnost a hospodárnost. Čím více času však ubíhá, tím více se elektrifikace stává pro mnoho společností samozřejmou a Dacia zde není lhostejná. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem ke stále vysokým nákladům na ekologickou mobilitu má dnes Dacia ve své nabídce pouze model Spring. Jedná se tak o jediný plně elektrický vůz rumunského výrobce. Rozšíření této skupiny se však zatím neplánuje. Jak vysvětlil Philippe Brunet, značka se nejprve zaměří na hybridní motory.

Dacia bez benzínu a nafty

„Hybridní motory jsou ideálním kompromisem, jak dosáhnout výrazného snížení emisí CO2 a zároveň snížit náklady. Baterie totiž tvoří v současné době až 50 procent nákladů na finální elektromobil. U benzinového nebo naftového motoru je toto číslo však maximálně 20 až 25 procent,“ sdělil Brunet. Na plně elektrické převodníky si budou muset fanoušci Dacia ještě chvíli počkat, a to přinejmenším do doby, než se sníží provozní náklady těchto technologií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dacia však již má plán. Od roku 2026 bude podle analýz rumunská společnost jezdit na stoprocentní elektrický pohon. Její ředitel vysvětlil, že chtějí zatím počkat na novou generaci baterií, které umožní dosáhnout nulových emisí a budou ekonomicky přijatelnější než ty v současné době.  

Velkou roli bude hrát Renault

Co tedy můžeme očekávat od budoucí značky Dacia? Velkou roli v tom samozřejmě bude hrát Renault. V roce 2021 francouzská značka představí očekávaný elektrický model R5, který by měl stát stejně jako Clio, a to při stejné úrovni ziskovosti. Jakmile se technologie použité v modelu R5 stanou životaschopnými, budou instalovány na palubu elektrického dědice modelu Sandero. Brunet nicméně dodal, že ačkoli neexistuje přesný harmonogram, Dacia by se měla zbavit spalovacích motorů do roku 2026.

Zdroj: Dacia, Renault, CarsWeek

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub