Daimler v USA raději dobrovolně zaplatí miliardovou pokutu

                   

Dostat se do křížku s úřady není nic příjemného, zejména když máte máslo na hlavě tak jako automobilka Daimler, která vyrábí mimo jiné Mercedesy. Daimler byl ve Spojených státech přistižen při podvádění během emisních testů. Podle dostupných důkazů byl v některých vozech s dieselovými motory využit nepovolený software, který umožnil obcházení testů a ukazoval smyšlené výsledky. V době, která přeje ekologickým regulacím všeho druhu je tohle hřích, který se neodpouští. Ani ve Spojených státech, jejichž občané se ještě před dvaceti lety předháněli v tom, čí auto bude mít žravější a výkonnější motor.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Přes 30 miliard korun, celkově skoro dvakrát tolik

Daimler proto raději dobrovolně zaplatí americkým úřadům mimosoudní vyrovnání ve výši 1,5 miliard amerických dolarů, tedy zhruba 33 miliard korun. Kromě toho bude automobilka muset vyplatit také majitele vozů, kteří po ní požadují odškodnění. V součtu by se mělo jednat o nejméně 700 milionů dolarů (přibližně 15 miliard korun). A protože si Daimler sype popel na hlavu, už teď počítá s tím, že na zametení problému pod koberec bude muset vynaložit dalších zhruba 500 milionů dolarů. A to není vše, žaloby hrozí také od investorů, kterým se nekalé praktiky firmy pochopitelně nelíbí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Dieselgate jako precedens

Daimler ovšem není jedená německá automobilka, která se pokusila podvádět při měření emisí. Před pěti lety propukla kauza, kterou novináři později nazvali Dieselgate. Tehdy totiž vyšlo najevo, že koncern Volkswagen, který vlastní také českou Škodu, vybavil své vozy s naftovými motory softwarem, který byl naprogramovaný tak, aby „oklamal“ emisní testy. Kauza se vlekla několik let a automobilku přišla draho. Kromě uhrazených pokut a mimosoudních vyrovnání utrpěla zejména pověst koncernu.

Daimler je mateřskou společností těchto značek:

  • Mercedes-Benz
  • Smart
  • Setra
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností