Dánsko bojuje proti pirátům novým způsobem. Chce zabavovat auta

                   

Boj proti silničním pirátům se může v některých zemích jevit jako marný. Jak pro malé pokuty, tak pro celkovou nevymahatelnost další sankcí. Na druhé straně jsou potom země, jako je třeba Dánsko, které výrazně přitvrdilo. Tedy alespoň pokud jde o nový návrh zákona, který pokud by byl schválený, tak dovolí policii silničním pirátům také zabavovat jejich auta.

Nejprve vězení, nyní zabavení auta

Nutno říci, že Dánsko nemá pro silniční piráty příliš velké pochopení. Ukázalo se to už v létě loňského roku, kdy padl návrh, že by tací lidé mohli jít za spáchání trestného činu na silnici dokonce do vězení, a to na dobu až osm let. Nyní se přidává návrh zákona, který by umožnil silničnímu pirátovi zabavit jeho automobil. Pokud by tento návrh prošel, jde o celkem přísnou sankci.

Komu hrozí zabavení auta?

Je jasné, že zabavení vozu by v Dánsku nehrozilo tomu, kdo čas od času udělá nějaký ten drobný přestupek. Hrozilo by tomu, kdo spáchá něco výraznějšího. Takovými situacemi je například jízda pod vlivem alkoholu, dvakrát překročený rychlostní limit, nebo se bude jednat o výraznější hrozbu v rámci silničního provozu.

Výstraha, ale i příjem do státní kasy

Pokud by parlamentní návrh prošel a dánská policie by skutečně mohla silničním pirátům zabavovat jejich auta, mělo by to hned dvě pozitiva. Tím prvním je samozřejmě to, že by zabavení vozu bylo celkem dobrou výstrahou pro piráty, kteří by si rozmysleli, zda budou nebo porušovat pravidla.

Druhou výhodou daného postupu by byl i nemalý příjem do státní kasy. Auta by totiž neměla být zabavována jenom na určitý čas. Měla by dále zamířit do aukce, kde se dané vozy prodají a zisk by potom putoval do státní pokladny, což by bylo zajímavější, než klasický příjem z pokut. Rozhodně by šlo o částky, které by bylo podstatně vyšší, a to v Dánsku nejsou pokuty za výrazné přestupky nijak malé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva