Deset běžných předmětů, které za žádnou cenu nesmí zůstat v autě bez dozoru. Zloději je kradou nejčastěji

Vloupání do vozu a následná krádež věcí z něj patří k jedné z nejrozšířenějších trestních činností. Jaké předměty lákají zloděje nejvíce, a lze s tím něco dělat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na některých parkovištích nechávají policisté za stěrači aut malý lístek, na kterém je skica vozu s různými předměty v kufru a s nápisem „auto není trezor“. Řada lidí na to ale stále zapomíná a kromě svých osobních věcí – peněženek, batohů, nebo nově zakoupené televize, v autech nechává nejrůznější vábničky pro zloděje. Krádež věcí z auta je natolik rozšířená, že vznikl seznam nejkradenějších položek.

Věci, které je možné snadno odnést

Mezi top 5 předměty jsou zastoupené především malé, snadno přenosné a lehce prodejné kusy (zejména elektronika). Vůbec nejkradenější jsou hudební přehrávače – autorádia, iPody a MP3 přehrávače. Druhé místo obsadily herní konzole a mobilní telefony. Třetí příčka patří autonavigacím, které jsou dobře rozpoznatelné už zběžným pohledem skrz čelní sklo. Na čtvrtém místě jsou překvapivě technické průkazy a na pátém klíče (od bytu, nebo garáže) – kombinace těchto dvou položek může být potenciálně i nebezpečná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do druhé pětice se už dostaly těžší předměty; v žebříčku se na šestém místě umístily přídavné sedačky třetí řady. Sedmou příčku obsadila náhradní kola. Osmé místo patří zvedacím plošinám, které jsou k vidění zejména u nákladních aut (nahrazují zadní dveře a při nakládce/vykládce těžkého nákladu není nutné využívat hydraulickou plošinu). Předposlední – devátá pozice je vyhrazená pro poznávací značky. Výčet zakončují katalyzátory výfukových plynů, které se kradou zejména kvůli materiálům, z nichž jsou vyrobeny. 

Nejlepším řešením je prevence

Auto plné drahé elektroniky a s nezataženou plentou v kufru přímo vybízí k vykradení. Nejdůležitějším bodem, jak zabránit vykradení vlastního auta, je bezesporu prevence samotná. Vše, co by mohlo být pro zloděje lákavé, je lepší schovat – jistě se každému vybaví přísloví: kde nic není, ani smrt nebere. Zloděj si radši vybere auto, kde vidí případný zisk; do auta, které vypadá prázdné, se vloupe s daleko menší pravděpodobností, pokud vůbec.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nechcete trávit čas schováváním a posléze zase vyndáváním předmětů, které v autě běžně používáte, můžete investovat i do autoalarmu, který si propojíte s chytrým telefonem. Popřípadě můžete auto parkovat na místech, na kterých na něj dobře vidíte. Žádný zaručený způsob, jak zajistit, aby zloději vaše auto pokaždé minul, ale není.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články