Diagnostika motoru pomocí mince: Překvapivé, ale funkční

                   

Mince používáme k placení, ale že by se pomocí nich mohl diagnostikovat problém s motorem? Ano, je to možné. Samozřejmě mincí nezjistíme konkrétní závadu, nebo proč motor neběží, ale zjistíte snadno to, zda s ním není něco v nepořádku po stránce vibrací. Ty jsou totiž nežádoucí a mohou naznačit, že s motorem není něco v pořádku. A pokud je tento problém neodhalen, nebo je dlouhodobě zanedbávaný, může to přerůst v další komplikace.

Stačí jakákoliv mince

Diagnostika motoru pomocí mince je překvapivě jednoduchá metoda, kterou zvládne každý. Základem je jakákoliv mince, kterou najdete v kapse, nebo v peněžence. Nemá vliv ani to, jak je velká, z čeho je, nebo jaká je její nominální hodnota. Jakou máte po ruce, tu použijte.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Postup je snadný

Poznat, zda jsou vibrace motoru v pořádku, nebo jsou až příliš velké, běžným okem jenom těžko poznáte. Proto může přijít vhod trik s mincí. Jako první otevřete kapotu a následně svůj motor nastartujte. Vhodnější je nechat ho i chvíli zahřát, jelikož příliš studený motor se může přece jenom chovat trochu jinak – méně standardně, než ten co už má svou správnou provozní teplotu. Když je nastartováno, nechte motor puštěný na volnoběh.

Následně jděte k motorovému prostoru a na motor položte minci. A sledujte, co se bude dít. Pokud se velmi rychle rozkmitá a za pár vteřin hrozí její pád z motoru, může to ukazovat na větší vibrace, než jsou žádoucí. Pokud ale mince stále dlouhodobě drží a sune se na určitou stranu spíše jenom nepatrně, je po této stránce vše v pořádku.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zbytek se dozvíte v dílně

Jak vidíte, diagnostika motoru pomocí mince je velmi jednoduchá. A z toho také plyne fakt, že se dozvíte, zda váš motor nemá zbytečně vysoké vibrace. Pokud ano, je na místě navštívit servis a nechat vaše auto zkontrolovat zkušeným mechanikem. Ten vaši prvotní diagnostiku patrně potvrdí, ale hlavně bude vědět i možné důvody, stejně jako navrhne i správný postup řešení, díky kterému vibrace motoru ustanou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná