Diagnostika motoru pomocí mince: Překvapivé, ale funkční

                   

Mince používáme k placení, ale že by se pomocí nich mohl diagnostikovat problém s motorem? Ano, je to možné. Samozřejmě mincí nezjistíme konkrétní závadu, nebo proč motor neběží, ale zjistíte snadno to, zda s ním není něco v nepořádku po stránce vibrací. Ty jsou totiž nežádoucí a mohou naznačit, že s motorem není něco v pořádku. A pokud je tento problém neodhalen, nebo je dlouhodobě zanedbávaný, může to přerůst v další komplikace.

Stačí jakákoliv mince

Diagnostika motoru pomocí mince je překvapivě jednoduchá metoda, kterou zvládne každý. Základem je jakákoliv mince, kterou najdete v kapse, nebo v peněžence. Nemá vliv ani to, jak je velká, z čeho je, nebo jaká je její nominální hodnota. Jakou máte po ruce, tu použijte.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Postup je snadný

Poznat, zda jsou vibrace motoru v pořádku, nebo jsou až příliš velké, běžným okem jenom těžko poznáte. Proto může přijít vhod trik s mincí. Jako první otevřete kapotu a následně svůj motor nastartujte. Vhodnější je nechat ho i chvíli zahřát, jelikož příliš studený motor se může přece jenom chovat trochu jinak – méně standardně, než ten co už má svou správnou provozní teplotu. Když je nastartováno, nechte motor puštěný na volnoběh.

Následně jděte k motorovému prostoru a na motor položte minci. A sledujte, co se bude dít. Pokud se velmi rychle rozkmitá a za pár vteřin hrozí její pád z motoru, může to ukazovat na větší vibrace, než jsou žádoucí. Pokud ale mince stále dlouhodobě drží a sune se na určitou stranu spíše jenom nepatrně, je po této stránce vše v pořádku.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zbytek se dozvíte v dílně

Jak vidíte, diagnostika motoru pomocí mince je velmi jednoduchá. A z toho také plyne fakt, že se dozvíte, zda váš motor nemá zbytečně vysoké vibrace. Pokud ano, je na místě navštívit servis a nechat vaše auto zkontrolovat zkušeným mechanikem. Ten vaši prvotní diagnostiku patrně potvrdí, ale hlavně bude vědět i možné důvody, stejně jako navrhne i správný postup řešení, díky kterému vibrace motoru ustanou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články