Dlouhodobá jízda na rezervu může být nebezpečná. Toto vozu hrozí

                   

Mnoho lidí jezdí dlouhodobě na rezervu nádrže. A to hned z několika důvodů. Někteří čekají na levnější palivo, aby mohli vzít plnou, jiní tak snižují hmotnost vozu, a další prostě nemají čas na to, aby natankovali. Pokud se toto děje dlouhodobě, může dojít k řadě problémů. Toto jsou ty, na které je třeba myslet. Někdy dokonce mohou vést k tomu, že vaše auto skončí v servisu.

Mísení paliva s vodou

Změny teplot mohou vést k tomu, že na nádrži začnou kondenzovat páry a začnou se objevovat kapičky vody. Čím je nádrž prázdnější, tím větší plocha je tu k tomu, aby se vlhkost a voda tvořila. Ta následně stéká dolů, kde se začne mísit s palivem. To v tu chvíli ztrácí svou kvalitu a zvyšuje se v něm podíl vody, což rozhodně není vhodné. Pokud by byla nádrž plná, prostor pro kondenzaci je minimální.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Tvorba koroze

Toto může nastat u kovových nádrží. Vše začíná tím, co jsme popsali výše. Páry začnou kondenzovat a začnou se objevovat kapky vody. A ty mohou přispět k tomu, že stěny nádrže začnou korodovat. To nejenom zkracuje její životnost, ale také to vede k tomu, že do paliva stéká nejenom samotná voda, ale i nečistoty, které se postupně ze stěn uvolňují. A to může vést k výraznému ucpávání filtrů a snížení průtoku paliva.

Zvýšení podílu nečistot

Že jsou v nádrži určité nečistoty, s tím musíme počítat. Dlouhodobá jízda na rezervu ale způsobuje, že se podíl nečistot v palivu výrazně zvyšuje. U plné nádrže se nečistoty rozptýlí, zatímco v prázdné jsou všechny v několika litrech. A to opět zvyšuje pravděpodobnost ucpání palivového filtru a snížení průtoku paliva. A toto vede i k nutnosti servisního zásahu.

Možnost nasátí vzduchu

Při dostatečně plné nádrži je riziko v podstatě nulové. Naopak při jízdě na rezervu už může být nasátí vzduchu realitou. A je pochopitelné, že jde o problém, který opět může vést k nutnosti servisního zásahu a tedy i k nutnosti vydat nemalé finanční prostředky za opravu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pozor i na velké množství paliva

Pokud se rozhodnete vyvarovat jízdě na rezervu z těchto zmíněných důvodů a začnete tankovat pravidelněji, nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc. Problémem může být i přílišné množství paliva v nádrži. Pokud se rozhodnete natankovat takzvaně plnou, tak ve chvíli kdy vypne tankovací pistole, už dále nepřičerpávejte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články