Do těchto oprav a úprav na autě se nikdy nepouštějte sami

                   

Cítíte neodolatelnou touhu prohloubit znalosti a péči o své auto? To je naprosto normální! Zkuste si pro trénink vybrat ten správný objekt. Ale jsou věci, které je lepší nedělat svépomocí, ale nechat je v rukou profesionálů. Protože výsledky vašeho amatérského úsilí mohou vašemu vozu způsobit vážné problém, které přinesou další náklady.

Konfigurace elektroniky

Internet je plný videí upravených automobilů, jejichž přeplňované motory poskytují působivou sílu a ukazují zázraky dynamiky. Ve skutečnosti mají motory s turbodmychadlovým systémem zpravidla slušný potenciál pro zlepšení, ale manipulaci s elektronickým „mozkem“ automobilu by měli provádět pouze zástupci specializovaných tuningových dílen. Nezávislé pokusy o korekci směsi paliva a vzduchu s vysokou pravděpodobností povedou ke ztrátě počátečních charakteristik a dokonce k předčasnému úmrtí pohonné jednotky.

iZdroj fotografie: Freepik

Výměna čelního skla

Možná existují lidé, kterým se podařilo popraskané čelní sklo vyměnit svépomocí s přispěním cenných rad z internetu. Někteří to možná zvládli napoprvé perfektně, ale raději takové experimenty nedělejte. Důvody jsou zřejmé – tento proces je časově náročný, vyžaduje znalosti a zkušenosti. Praxe často ukazuje, že ani všichni speciálně vyškolení lidé nedokážou čelní sklo instalovat tak, aby 100% těsnilo. Co můžeme říci o amatérech, kteří tento postup viděli pouze ve videu nebo na fotografiích?

iZdroj fotografie: Freepik

Oprava brzd

Na první pohled: Co je tak těžké na výměně brzdových destiček? Absolutně nic, pokud řidič ví, jak na to. A pokud jste právě viděli celý postup odněkud z povzdálí, zdá se, že v tom není nic složitého a zároveň si to chcete ze zvědavosti sami vyzkoušet. Odborníci však správně varují: zadržte, než bude příliš pozdě! Pokud jste se do oprav auta nikdy nepouštěli, ani u toho nikomu nepomáhali,  v současné době neznáte všechny podrobnosti. Proto je lepší nechat brzdy expertům, než se vřítíte do průšvihu.

iZdroj fotografie: Freepik

Lakování a leštění karoserie

Lakování aut je umění, které se učí roky. Samozřejmě vám nic nebrání v rozvoji těchto dovedností, ale buďte připraveni na to, že okamžitě nedosáhnete požadovaného výsledku a auto bude muset být umístěno do speciální stříkací komory, aby se nedostatky napravily. A mimochodem, máte speciální vybavení pro vysoce kvalitní provedení všech prací nebo plánujete vyzdobit své krásné kupé pomocí spreje?

iZdroj fotografie: Freepik

Leštění vozu je podobný příběh. Lez zkušeností nebo alespoň základních dovedností je nepravděpodobné, že byste laku vrátili jeho původní lesk. S největší pravděpodobností pouze zkazíte vzhled svého vozu.

iZdroj fotografie: Freepik

Opravy motoru a převodovky

Proč si neopravit motor svépomocí a neušetřit tak spoustu peněz a času? Položme si pár otázek: Kdy jste naposledy vyměnili zapalovací svíčky a jak dobře jste to udělali? Máte představu o časování rozvodového mechanismu a utahovacím momentu šroubů hlavy válců? Slyšeli jste o broušení a výměně ložisek klikové hřídele a jste si jisti, že vám při sestavování pohonné  jednotky nezůstane spousta dílů “navíc”? Někdy i dokonce i zkušení mechanici dělají chyby.

iZdroj fotografie: Freepik

Podobná situace je i u převodovky. Není třeba poslouchat příběhy o tom, jak „chlapi v garáži napoprvé vše opravili sami.“ A nenechme si ujít skutečnost, že zejména „automat“ je docela složitý vynález, který je potřeba odpojit od motoru a vyndat z automobilu. Je velmi pravděpodobné, že během demontáže či opravy a montáže uděláte vážnou chybu. Pokud by oprava převodovek byla snadným úkolem, pak by neexistovaly žádné specializované servisy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články