Dobrá a špatná auta napříč segmenty. O zkušenosti se podělili majitelé

                   

Nejvíce se lze o autu dozvědět od jeho majitele. Zjistit tak lze jak jeho kladné, tak i záporné stránky. Pokud převládají ty první, auto je dobré. Pokud ty druhé, je lepší dát od takového vozu ruce pryč. A přesně na tomto je založena anketa What Car? Ta vychází z dat samotných majitelů a mapuje počet problémů, které vlastníci vozidel měli. Podívejme se společně na to, jaké vozy jejich majitelé hodnotili nejlépe a jaké naopak nejhůře. Některé rozdíly jsou propastné, některé výsledky překvapující, jiné zase očekávatelné.

Malá SUV

Pokud chcete SUV, ale zároveň nic velkého, ale spíše něco malého, můžete se zkusit podívat do tohoto segmentu, pro který se často používá také název crossovery. A jaký je vůz, se kterým byste podle současných majitelů neměli mít žádné velké problémy? Opět je to korejská automobilka. Je to Kia Soul. Za poslední rok se neozval žádný majitel, který by měl s tímto vozem výrazný problém. To už o něčem vypovídá. Pokud nutně nechcete jít touto cestou, nabízejí se i další, dobře hodnocené modely. A to konkrétně vozy Mini Countryman a také Suzuki Vitara, které dosáhly hodnocení 99,1 a 97,6 procenta.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Jsou ale i auta, která nejsou úplně dobrou volbou a u kterých musíme říci, že když se jim vyhnete, uděláte dobře. Alespoň tak to říkají v anketě samotní jejich majitelé. Jedná se o Jeep Renegade, který získal hodnocení jenom 77 procent, což rozhodně neukazuje na žádnou výjimečnou kvalitu. Hlavně pokud jde o elektroniku a také o brzdy. Možným překvapením je pro mnohé také Volkswagen T-Roc, který v tomto celkem vysoko hodnoceném segmentu dosáhl jenom na 86,5 procenta.

Kompaktní vozy

Jak je na tom tento segment? I tady možná najdeme hned několik možných překvapení. Jelikož jde o oblast, která je celkem žádaná, tak se ve všech třech kategoriích podíváme hned na trojici vozidel. A začneme nejlepšími. Zde byl nejlépe hodnocen vůz mladoboleslavské automobilky, tedy Škoda Rapid. Ten získal výsledek o hodnotě 99,4 procenta. Auto z let 2012 – 2019 se tak jeví jako dobrá volba. Nijak špatně na tom ale nebyla ani Toyota Auris z let 2013 – 2019, která dokázala získat hodnocení 98,2 procenta. Pomyslné třetí místo bere Hyundai i30, takže znovu další korejská automobilka, hodnocením 97,7 procent, což je pro vůz z let 2012 – 2017 také velice dobré číslo.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

A jak je na tom opačná škála žebříčku? Možná tady najdete vozy, na které jste si pomýšleli. Dobrou volbou podle ankety What Car? rozhodně není Opel Astra, vyráběná od roku 2015. Tady je třeba počítat s tím, že hodnocení 82,3 procenta ukazuje na možné problémy. Hlavně potom s motorem, brzdami, ale i převodovkou a spojkou. Nijak lichotivé hodnocení však nemá ani Nissan Pulsar z let 2012 – 2018, který získal 86,6 procenta. Svou kvalitou neoslnilo ani BMW řady 1, a to vůz z let 2011 – 2019, který získal jenom 87 procent.

Malá auta

Potřebujete jenom nějaké přibližovadlo do města, na nákupy a popojíždění o délce pár kilometrů? Malé auto může být ideální volbou. A o to lepší, pokud zvolíte nejlépe hodnocený model, a to nepříliš známé Suzuki Celerio, vyráběné od roku 2015. Toto auto získalo v anketě hodnocení 98,9 procent, což jasně podporuje tvrzení o jeho kvalitě. Chybu však neuděláte ani ve chvíli, kdy se rozhodnete pořídit si model Honda Jazz, vyráběný od roku 2017, který získal 98,3 procenta. Třetí místo vozů, které jsou majiteli jenom chváleny, je celkem překvapivé. To proto, že tady najdeme vůz Dacia Sandero vyráběné od roku 2013. S hodnocením 97,9 procent rumunská automobilka ukazuje, že nízká cena nemusí nutně znamenat nekvalitu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

A na co si dát naopak pozor, pokud nutně nechcete šlápnout vedle? Je to třeba celkem populární Seat Ibiza z let 2008 – 2017, který se nepyšní nijak lichotivým hodnocením. O trochu lépe jsou na tom jeho někteří konkurenti, jako například Peugeot 2008 od roku 2012, který získal hodnocení 87 procent. Podobně je na tom ještě Nissan Note, který získal hodnocení o osm desetin procenta vyšší.

Hybridy a elektro auta

Ne každý daným vozidlům přichází na chuť, ale realita je taková, že jejich podíl na trhu neustále stoupá. A pokud se budou vyrábět jenom kvalitní auta, tak podíl rozhodně stoupat bude. Pokud jde o výsledky ankety, podíváme se na nejlepší vozy. Zde se s hodnocením sta procent umístily na první pozici hned dva modely. A to, dá se říci, od stejného producenta. Prvním vozem je Lexus CT a tím druhým je Toyota Yaris. Pokud by vás zajímal i výčet dalších vozidel, které se svým hodnocením dosáhli hodnoty 99,3 – 99,7, bude to celkem úsměvné, jelikož se jedná o modely Lexus NX, Lexus RX a také o vůz Toyota Auris.

Jsou to ale vozy, u kterých mohou majitelé využívat kladů elektřiny, ale obecně se nemusí jednat o dobrou volbu. Třeba takový Renault Zoe, který lze řadit do kategorie cenově dostupných elektromobilů, dostal jenom 82,3 procenta. Nijak dobře na tom není ani Volkswagen Golf GTE, který se dočkal hodnocení 89,1 procenta. Není to sice málo, ale když ty nejlepší atakují stovku, rozdíl je to celkem propastný.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články