Modrou dopravní značku s rychlostí můžou řidiči legálně ignorovat. Stačí při řízení používat hlavu

Dopravní značení není radno ignorovat, výjimky ale existují. Jsou dopravní značky, které může řidič beztrestně přehlížet.

i Zdroj fotografie: S vědomím Schroter
                   

Podél silnic je spousta dopravních značek a za porušení většiny z nich může následovat pro řidiče pokuta. Přesto ale z tohoto pravidla existuje výjimka. Týká se i dopravního značení souvisejícího s rychlostí. Existují dopravní značky, které může motorista bez obavy z postihu ignorovat a přehlížet. Jaká je maximální povolená rychlost, je zřejmé a jasné všem účastníkům provozu.

Povolená, doporučená a přiměřená rychlost nejsou totéž

Není-li řečeno jinak, pak 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na rychlostní silnici a 130 km/h na dálnici. To, že je někde určitá maximální povolená rychlost, však neznamená, že jde i o rychlost přiměřenou. I kdyby řidič mohl jet podle místního značení maximálním tempem 130 km/h, je-li přiměřená rychlost nižší, tak pak je 130 km/h neadekvátních. Co je přiměřená rychlost definuje § 18 zákona č. 361/2000 Sb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tam se píše, že „rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.“

Řidič musí znát předpisy a používat u toho hlavu

To znamená, že je-li dálnice pokryta ledem, sněhem, viditelnost je minimální, pak má jet řidič přiměřenou rychlostí, která bude z logiky věci mnohem nižší než maximální povolená rychlost. Každopádně nejjednodušším možným řešením pro zajištění bezpečnosti je stanovení rychlostních limitů na silnici. Tím je zajištěn určitý maximální mantinel. Nesouvisí to však s přiměřenou rychlostí s ohledem na horší než optimální podmínky.

Existuje také dopravní značka Doporučená rychlost. Ta radí řidičům, jakou rychlostí mají v daném úseku jet. Značku Doporučená rychlost může řidič zcela ignorovat. Je to informativní značka a neplatí povinnost ji respektovat. Takže pokud by na silnici byla například značka s doporučenou rychlostí 60 km/h, řidič může jet klidně 90 km/h. Neexistuje právní způsob, jak dodržování rychlosti na značce uvedené vymáhat. Řidič ale musí jet přiměřenou rychlostí, jak bylo popsáno výše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavá situace v tomto ohledu platí na některých úsecích německých dálnic. Tam může být doporučená rychlost 130 km/h, ovšem řidič může jet rychleji, neomezenou rychlostí. Platí ale ve všech případech, že pokud jede motorista rychleji než doporučenou rychlostí a způsobí dopravní nehodu, bude policie šetřit, zda jel přiměřenou, či nepřiměřenou rychlostí. V případě nepřiměřené rychlosti pak řidiče čeká patřičný postih. Stejně tak ale platí, že značky Doporučená rychlost může řidič zcela legálně přehlížet.

Jakou rychlostí jezdíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články