Dostat se z potápějícího vozu je obtížné. Experti doporučují 3 tipy k záchraně

                   

Většina nehod končí na silnici, ve svodidlech, v příkopu, na poli, nebo ve stromě. Některé však mohou skončit třeba v řece, jezeře, nebo rybníce. A to může být velký problém. Jakmile se auto dostane do vody, začíná se potápět. Co v takovém případě dělat? Odborníci radí tři tipy, které mohou člověku zachránit život.

Jednejte rychle

Podle odborníků je největší šance na záchranu z potápějícího-se vozidla v prvních dvou minutách. Pokud s autem skončíte ve vodě, máte zhruba 120 sekund na to, abyste se z něho dostali. Čím dříve proto začnete jednat, tím lépe. Je třeba snažit se ihned otevřít dveře, stejně jako otevřít okénka. Tedy vytvořit si určitý prostor, kudy se dostanete ven. Také je třeba uvolnit bezpečnostní pás. I když se zdá 120 sekund jako šibeniční limit, pamatujte, že auto po pádu do vody neklesá hned ke dnu. Nějakou dobu mu to trvá.

 Počkejte na vyrovnání tlaku

Pokud se váš vůz už potopí více, může být s otevřením dveří problém. Když to nestihnete v co nejkratším limitu, bude nutné čekat na vyrovnání tlaku. Zní to paradoxně, ale budete muset čekat, až se vaše auto více zaplní vodou. Tlak vody z vnější i vnitřní strany se vyrovná a poté by měly jít dveře sice hůře, ale bez nutnosti vynaložit enormní sílu otevřít. O to se pokoušejte stále, co se bude auto potápět. Když daný okamžik nastane, otevřete je a zmizte.

Nepanikařte

Šanci na záchranu může výrazně snížit jedna jediná věc. A tou je panika. Řada lidí bohužel panikaří a v tu chvíli začne jednat zcela iracionálně. Pokud cestujete sami, začněte dělat výše popsané úkony. Pokud jste ve voze s někým, ihned je uklidněte, řekněte jim jasný budoucí plán a dohlédněte na to, ať ho každý realizuje. Máme na mysli odepnutí pásu a otevření oken nebo dveří. Pokud jde otevřít jenom jedna část vozu, začněte také koordinovat únik a stanovte pořadí toho, jak a kudy se kdo bude dostávat ven a v jakém pořadí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem