Dovolená autem po Evrope v době koronaviru. Co byste měli vědět a co vás nemine

                   

Každé léto se na evropských dálnicích opakuje stejný scénář: obyvatelé severní poloviny starého kontinentu se vydávají do Středomoří a na důležitých dopravních tepnách se často tvoří kolony. Ani letošní sezona nebude v tomto ohledu výjimkou. Počet turistů se sice v porovnání s loňským rokem výrazně snížil, ale lidé dnes dávají přednost cestováním vlastním autem před jakoukoli formou hromadné dopravy, a tak se na dálnicích tvoří podobné kolony jako v minulých letech.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Tyrolský zákaz transitu

Na situaci reaguje rakouská spolková země Tyrolsko, přes které cestují hlavně Němci, ale také řada Čechů. Tyrolsko zakázalo vjezd projíždějících turistů na objízdné trasy vedoucí po silnicích L288 a L69, tedy okolo těchto měst:

  • Pinswang
  • Musau
  • Pflach
  • Reutte

Hluk, emise a dopravní nehody
Důvod pro zákaz je nespokojenost místních obyvatel se zhoršenou dopravní situací během letní sezony. Tyrolákům také vadí nadměrný hluk a zvýšené emise. Stále častěji si pak místní stěžují i na rostoucí počet dopravních nehod. Podle statistik jsou řidiči osobních vozů na dlouhých trasách jednou z nejrizikovějších skupin mezi všemi motoristy, pokud jde o nehodovost. Na vině je kromě mnoha hodin za volantem také vyčerpávající letní počasí a rušiví spolujezdci, neboť lidé, kteří přes Tyrolsko cestují k moři, obvykle cestují s celou rodinou, často i s malými dětmi. Někteří takoví řidiči pak na jeden zátah jedou i deset a více hodin.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vyrazte mimo turistickou špičku

Zákaz transitní dopravy je platný celý srpen a končí až v polovině září, vztahuje se však pouze na víkendy, konkrétně od sobotních 7:00 ráno do nedělních 19:00. Pro hladký průjezd nejen Tyrolskem je proto vhodné vyrazit mimo turistickou špičku, vyhnete se nejen případným zákazům, ale také kolonám a dopravním nehodám. Porušíte-li zákaz, policie vám může na místě uložit pokutu až ve výši 60 euro, tedy zhruba 1 600 Kč. Při tomto přestupku můžete být zaznamenáni i kamerovými systémy, nemusíte být přímo zastaveni policejní hlídkou.

Svěřte se navigaci

Při cestě na dovolenou je dobré svěřit se do rukou GPS navigace, která by měla mít přístup k internetu. V takovém případě vás přístroj nebude vést přes silnice, na nichž je transit dočasně zakázán, a v předstihu vás také upozorní na nehody či kolony na trase. A pokud je to v daném okamžiku možné, navigace vás rovnou navede na vhodnou objízdnou trasu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články