Downsizing má další oběti. Audi se zbaví svého V10 a W12

                   

Nečekejte, že desetiválec v modelu R8 bude v nabídce Audi ještě dlouho. Audi v blízké budoucnost přidá do nabídky motorizací pro A8 vějířový dvanáctiválec. Výkonný agregát s neuvěřitelně hladkým chodem, je perfektní volbou pro tento velký sedan, ale současná A8 bude zřejmě poslední vůz, pro který bude tato možnost nabízena.

„Motor W12 určitě nebudeme mít věčně,“ přiznává na Ženevském autosalonu Peter Mertens, šéf technického vývoje společnosti Audi. “Je spousta zákazníků, kteří náš 12válcový motor chtějí, protože s ním byli v minulosti spokojeni a žádají ho i ve svém novém autě. Ale toto bohužel bude poslední generace, do které ho budeme montovat.“

6 litrový motor W12 společnosti Volkswagen byl poprvé uveden v nejvyšším výbavovém stupni první generace A8 L a společnost pozdější verze této pohonné jednotky mírně vylepšovala.W12 byl také k dispozici ve Volkswagenu Phaeton a široké škále vozů Bentley, včetně současného modelu Bentayga.

A8 je v Evropě k dispozici s širokou nabídkou motorizací. Zákazníci si mohou do tohoto sedanu vyšší třídy vybrat benzínový nebo naftový šestiválec s turbodmychadlem a obsahem 3 litry a podobnou dvojici čtyřlitrových osmiválců. Brzy se objeví také W12 a plug-in hybrid.

Podle časopisu Car and Driver nemá Bentley v úmyslu zbavit se monstrózního dvanáctiválce. Jeho kupci chtějí jen to největší a nejlepší a velká pohonná jednotka s dvojitým turbem je přesně to, co jejich poptávku uspokojuje.

Mertens se se svým záměrem osekat větší motory Audi, včetně W12 a dokonce i V8 v R8 netajil už dříve. “Opravdu potřebujeme pro další generaci automobilů vozy s V10 a W12?“ ptal se v rozhovoru pro rok 2017. Mertens však uvádí, že výkonových motorů V8 se změny naštěstí nedotknou.

Motor V10 ovšem může potkat smrt ještě dříve než W12. Pro R8 se totiž vyvíjí nový šestiválec s dvojitým turbem, který by měl právě 5,2litrový desetiválec nahradit. Mimochodem, tento agregát používá I Lamborghini Huracán. Mertens ale ujišťuje, že výkonná auta zůstávají důležitou součástí budoucnosti ve společnosti Audi – pouze budou jezdit na elektřinu nebo dostanu menší motory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá