Dřevěné desky opřené o kola aut mají své praktické důvody. Hlavně v Asii

                   

U nás, ani kdekoliv v Evropě se s tímto patrně nesetkáte. Když ale vyrazíte do některých Asijských zemí, dost možná vás překvapí. Kolik zaparkovaných aut má o svá kola opřené dřevěné desky. A v tu chvíli vás jistě začne zajímat to, proč to řidiči dělají. Jistě se vám tato otázka vybavila už při pohledu na úvodní fotografii.

Ano, je to ochrana

Na první pohled to může vypadat, že se jedná o nějakou ochrannou funkci. V tomto směru máte stoprocentně pravdu. Ano, skutečně se jedná o ochranu. Málokoho ale napadne, před čím konkrétním. Možná si říkáte, že třeba před poškrábáním a jiným mechanickým poškozením. Zde vás musíme zklamat, jelikož k tomu tyto desky skutečně neslouží. Význam ale mají.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Ochrana před zvířaty

Jedná se o ochranu před zvířaty. Konkrétně potom před psy. Jsou totiž některá asijská města, kde je toulavých psů více, než je zdrávo. A ty mohou být pro obyvatele velkým problémem. A to i v případě, že jste motorista. Důvodem je to, že psi mají potřebu značkovat si své území. A že si pro tento účel vyberou kola automobilů, není nic zvláštního.

Opřené desky tak chrání jak pneumatiku, tak i disk před tím, aby si ho pes označkoval. Sice desky nebrání vykonání potřeby, ale když k ní dojde, tak zvířecí moč zůstane na desce, nikoliv na pneumatice nebo na jejím disku.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Proč tato ochrana?

Možná se vám tento typ ochrany zdá úsměvný, ale svou praktickou funkci má. Jak je známo, zvířecí moč příliš nevodí. Je poměrně intenzivní, což není v případě, kdy je na našich kolech, nic příjemného. Když k tomu přidáme obecně vysoké teploty a to, že můžeme někde popojíždět v koloně se staženým okénkem, je zápach tak intenzivní, že se i během této jízdy může linout až k nám. A tak není divu, že se lidé snaží i těmito jednoduchými způsoby, aby se moč na jejich auto pokud možno nedostala. A jelikož tento způsob začíná používat stále více motoristů, je celkem jasné, že funguje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články