Policejní drony v akci v přímém přenosu. Stávají se trvalým dohledem na silnicích, něco takového jste ještě neviděli

Polská policie ukázala, jak pomocí dronů zaznamenává přestupky, které by jinak nemohla zachytit. Postup se začíná ujímat i jinde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud policie monitoruje dopravní situaci ze země, je vždy omezena vlastním rozhledem, ať už má sebelepší místo. Polští policisté ale zveřejnili video, kde ukázali, jak mocnou zbraní v boji proti dopravním přestupkům a neukázněným řidičům může být byť jeden bezpilotní letoun. Pokud řidiči vidí na silnici policistu, reflexivně se většina začne chovat slušně. Jenže jakmile odjedou, kolikrát opět povolí uzdu.

Výhoda ptačí perspektivy

Za několik hodin práce bezpilotního letounu získali policisté tolik záznamů o přestupcích, až se nejspíše sami divili. Zhruba 4 hodiny, během nichž dron monitoroval silnici, stačily na trest pro 14 řidičů. Ti pochopitelně nevěděli, že jsou pod dohledem, tudíž se chovali tak, jak se dalo čekat. Dron dovolil policistům vidět každé předjíždění přes plnou čáru, ignorování dopravních značek či agresivní jízdu na motorce na jednom kole.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krátce po konkrétních rizikových manévrech čekalo dotyčné řidiče velmi nepříjemné překvapení. Z vedlejší komunikace se vynořil policista a zastavil je. Bez pohledu shora pomocí dronu by přitom takový zákrok nebyl možný. Drony se tak bezpochyby časem stanou čím dál tím oblíbeným nástrojem právě silničních kontrol, při nichž policistům poskytují neocenitelnou výhodu. Ti díky tomu nemusí prozrazovat svou přítomnost, ale mají přehled o situaci.

Oblíbené jsou nejen v Polsku

Polsko není jedinou zemí, kde policie začala využívat právě bezpilotní stroje. Například ve Spojeném království bezpečnostní složky používají takovou výbavu už pár let. Roku 2019 se tam poprvé vznesly drony s kamerami s vysokým rozlišením a také termovizí. A například v Queenslandu v Austrálii policie využila právě drony pro monitoring ilegálních závodů. U nás policie používá drony například pro sledování stanování v zakázané oblasti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takový případ nastal kupříkladu v chráněné lokalitě Brdy. Na místo se okamžitě vypravila hlídka. A přestože stanující dvojice nezapalovala oheň ani se nechovala nijak hrubě, jejich pobyt byl vyhodnocen jako porušení lesního zákona. Chráněná oblast Brdy je pod dohledem dronů od poloviny roku 2017, speciální drony tudy létají sedmkrát za měsíc. Sledují i například těžbu dřeva nebo nepovolené skládky odpadu.

Zdroj: KWP Olsztyn

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články