Důchodci v akci: Jeden absolutně nekouká, jen couvá a bourá vše kolem, druhý zase jede v protisměru

Nepřiznat si některá omezení, související s věkem, je popírání skutečnosti a reality. Pokud to nevadí vám, vadí to určitě ostatním řidičům na silnici. Zvláště, když jde o život.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Opět se nám dostala do rukou videa, která mají jednoho společného jmenovatele: za volanty byli v obou případech senioři. A v obou případech to není nic, čím by se někdo mohl chlubit. A i když se pravděpodobně (jako pokaždé) dočteme v diskusi pod tímto článkem, že se snažíme seniory jen očerňovat, realita je zcela jiná: opravdu nikoli a opravdu nesnažíme. Jen zkrátka neumíme přivírat oči nad tím, že mnozí mají řidičské oprávnění přesto, že by jej dávno mít neměli. Pojďme se na to podívat společně.

Nikdo nemládneme, kdo si to nepřizná, lže sám sobě

Jedna věc je totiž zřejmá: s věkem klesá schopnost vyhodnotit rychle situaci, stejně jako reagovat rychle na podněty. Ne u všech stejně a ne u všech ve stejném věku, ale zkrátka nemládneme nikdo. Autorovi těch řádků již 50 dávno bylo a sebekriticky musí přiznat, že ve dvaceti měl na horském kole výkony a reflexy o dost jinde, než je má nyní. Překvapivé? Ani trochu. Uvědomění si toho, že na některé věci již prostě nemám je dle mého soudu jedna z cest, jak se vyvarovat situací, kdy vás nedokonalost vašeho těla nemile zaskočí.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská

A když se to stane na horském kole v lese, je to sice nemilé, ale maximálně si natlučete někde na mezi, případně (s jazykem na vestě) uznáte, že ten kopec již zkrátka na jeden zátah nevyjedete. Tím to končí. Na silnici je ale všechno jinak. Když přehlédnete nájezd na dálnici, když neodhadnete brzdnou dráhu, když si nevšimnete chodce na krajnici je k tragédii nebzepečně blízko. A co hůř, v tom okamžiku s sebou „stáhnete“ další, zcela nevinné oběti. Které měly jen tu smůlu, že byly ve špatném okamžiku na špatném místě.

Expert na couvání bez podívání se do zrcátek

První video z našich dnešních dvou je na první pohled úsměvné, skoro jako by bylo naaranžované nějakým režisérem němé grotesky. Ano, tak nějak podobně vypadaly komické „bijáky“ z počátku minulého století: nešika ohrozí všechny kolem, kterým se na poslední chvíli podaří vyhnout srážce a zachránit se. Dotyčný „expert“ navíc ani netuší, že někoho ohrozil. Pochopitelně, tohle si nešikové zkrátka nepřipouští. Jenže, tohle není groteska, kterou někdo zrežíroval a někdo jiný odehrál.

iZdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM

I když, jeden herecký výstup bychom tu měli. Jinak to snad ani nejde nazvat. Už první metry couvání jsou poznamenané tím, že se trochu „ohobluje“ bok auta a minimálně zničí lak u auta druhého. Ale kdo by se takovými podružnostmi zabýval. Opravdu zajímavé to však začne být teprve tehdy, když se seniorovi povede konečně vycouvat na hlavní silnici. Chodec i cyklista se během několika vteřin podruhé narodili, hlavně se ale podruhé narodil i řidič Scénicu – evidentně vůbec netušil, že se nachází na silnici. Kde také občas něco jezdí.

Desítky kilometrů v protisměru na hradecké silnici

Tolik video z kanálu STOP CHAM, s jehož souhlasem vám můžeme přinášet videa z palubních kamer přmo na naše stránky. Druhé, ryze české video vám přinášíme díky spolupráci s kanálem Plzeňská Jehlárenská. Ukazuje v podstatě nezáživnou situaci. Fabii v protisměru. Jak obyčejné. Kdyby to ale nebylo tak časté, že už tomu pomalu přestáváme přikládat důležitost. Jenže, ono to důležité je. A současně smutné. To když vám policista mimo záznam řekne, že u „protisměrů“ téměř vždy odhadnou, kdo je za volantem: senior.

V tomto případě pak všímavý řidič s kamerou volal hned na linku 158, kde celou situaci popsal. Navíc tam nevolal pouze jednou. Nelitoval času ani námahy, aby se řidiči jedoucímu zcela neohroženě v protisměru snažil naznačit, že se spletl. A nebyl sám, kdo se mu to snažil naznačit. Nakonec se policejní Transporter rozsvícený jako vánoční stromeček přiřítil situaci vyřešit, to už ale mezitím senior sjel na sjezdu. Po necelých 6 minutách! K tomu asi není co dodat. Snad jen: díky Bohu, že se nikomu nic nestalo.

Závěr je poměrně neveselý. A není divu

Závěrem? Odřený blatník u prvního videa se povedl leckomu z nás, nicméně „koncovka“ celé akce, kde řidič evidentně netuší, koho má nebo nemá za sebou již tak banální není. Z Fabie na hradecké rychlostní silnici, jedoucí předlouhé minuty neohroženě v protisměru pak jen mrazí, víc než cokoli jiného. Včetně totálního nereagování řidiče na signály a houkání všech kolem. Byl vůbec při smyslech? Těžko říci. Možná by ale někdo mohl konečně říci, jakým mechanismem podobným excesům do budoucna zabránit. Tuším, že už by bylo na čase. Co myslíte?

Máte nějaký nápad, jak se tomuto dá zamezit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu