Elektrické brzdy – jak fungují a jaké mají nevýhody?

                   

Drobné tlačítko namísto velké páky

Stále častěji používané elektrické brzdy v podobě designového tlačítka mají své velké výhody a jsou estetické. Proč by měla interiér nového vozu hyzdit páka ruční brzdy, když tlačítko pro elektrickou brzdu se používá přes deset let? Elektrickou brzdu používá většina automobilek, ale nikdo nemluví o jejich nevýhodách. Které to jsou?

Známé jsou dva druhy elektrických brzd

První varianta elektrické brzdy se používá u vozů, nabízející také mechanickou ruční brzdu. Jedná se o jednoduchý princip, který funguje na základě krokového elektromotoru a dvou bovdenů, pracujících s lanovody.

Druhá varianta se používá u vozů střední třídy. Pracuje na základě elektromotoru přímo v brzdičích, na zadních kolech. Při zmačknutí tlačítka se pomocnými pružinami přitáhne jedna destička a na základě plovoucí konstrukce kotouče se přitáhne i druhá.

Výhody elektrické brzdy

Moderní elektrické brzdy nabízejí pohodlnější obsluhu. Při vypnutí zapalování se automaticky dotáhne dle aktuální potřeby, naopak při rozjezdu se automaticky odjistí.

Namísto nevzhledné ruční brzdy je v interiéru umístěné pouze estetické tlačítko a díky tomu je v kabině více prostoru pro odkládací prostor nebo výstup USB.

Při jízdě se dá elektrická brzda po delším přidržení použít jako nouzová brzda. Při pouhém (nechtěném) zmačknutí parkovací brzdy se nestane nic.

Brda spolupracuje s elektronickými systémy stability, jako je ABS apod. Díky tomu začne brzdit všemi koly.

Nevýhody elektrické brzdy

Mezi největší nevýhody elektrické brzdy je bezpochyby náročnější servis, ke kterému je zapotřebí diagnostika, přes kterou se brzda uvede do servisní polohy.

Elektrická brzda se neodbrzdí v případě, že je vybitá autobaterie. Pouze některé nabízejí možnost odbrzdění zatočením pákou, umístěnou pod sedačkou řidiče.

Složité mechanizmy elektrické brzdy jsou náchylnější k poruchám, kdy často dochází k zablokování jedné parkovací brzdy.

Elektrická brzda se zatahuje vždy, i pokud stojíte na rovné ploše.

Pokud dostanete smyk na zledovatělé ploše, elektrická brzda vám v tomto případě jako mechanická, při které dojde při jejím použití k přetočení vozu, nepomůže.

Zdroj fotografií: rensselaerhonda.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články