Elektrokoloběžka v praxi: Jak ji zakomponovat do každodenního cestování?

Elektrokoloběžky lze řadit mezi poměrně kontroverzní přístroje – někdo je nemá rád, jiní na ně nedají dopustit. Pokud jste jejich fanouškem stejně jako my, pak jistě hledáte možnosti, jak je co nejvíce využívat. Elektrokoloběžka se totiž může stát vaším nepostradatelným parťákem v džungli města i na delších vyjížďkách. Jak ji nejlépe využít?

                   

Jak si užít jízdu, nikoho nepohoršit a nic neporušit?

Spousta škarohlídů odsuzuje elektrokoloběžky především kvůli nezodpovědným uživatelům, kteří nedbají na bezpečnou jízdu mezi ostatními. Častým trnem v oku jsou sdílené elektrokoloběžky, které se mnohdy bez ladu a skladu povalují na ulicích.

I nejlevnější elektrokoloběžky ale mohou být spolehlivým dopravním prostředkem – záleží na zodpovědnosti řidiče. Vždy je třeba dbát na předpisy a pravidla nehledě na to, zda je vaším favoritem klasická elektrokoloběžka, model se sedátkem nebo výkonnější terénní varianta, jako třeba AERIUM Coolfly 2000 W Dual.

Dříve jízda na elektrokoloběžkách s rychlostí do 25 km/h nepodléhala žádným pravidlům, a tak se s nimi mohlo jezdit i na klasických chodnících. Nyní na ně zákon pohlíží stejně jako na jízdní kola, což znamená, že při jízdě musíte využívat cyklistický pruh, cyklostezky nebo silnici. Alternativně je možné využít také chodníku, tam však nemůžete překročit rychlost 6 km/h.

Elektrokoloběžka, která má rychlost nad 25 km/h a výkon vyšší než 1 kW, se považuje za motorové vozidlo a lze ji řadit vedle mopedů či skútrů. Mezi takové patří například zmíněná elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W Dual. 

Co to pro vás v praxi znamená? Musíte mít řidičák (minimálně skupinu AM), přilbu a také povinnou výbavu. Od roku 2024 navíc budete muset řešit také povinné ručení. A tato kvalifikace výkonnějších elektrokoloběžek znamená, že se s nimi na chodnících rozhodně prohánět nemůžete.

S terénní koloběžkou až na konec světa? Klidně!

Terénní koloběžka ale díky své výbavě nabízí jiné, zajímavější využití než jen krátkou jízdu po městě. Jaké?

S elektrokoloběžkou AERIUM Coolfly 2000 W Dual na jedno nabití ujedete až 70 km, díky čemuž se vám výrazně rozšiřují možnosti cestování. Můžete s ní jezdit do práce či školy i ve vedlejším městě, a to klidně i po nerovném povrchu.

i

Terénní koloběžky z e-shopu Vzdušín bývají vybaveny předním i zadním odpružením a mají robustnější nafukovací pneumatiky, které vás bezpečně převezou i po štěrku.

A nemusíte se bát ani jízdy lesem – výkonné modely zvládnou i offroadovou jízdu. Navíc nabízejí maximální rychlost až 60 km/h, což potěší každého, kdo si při jízdě rád užije i trochu zdravého adrenalinu.

Své každodenní cestování navíc můžete snadno plánovat díky displeji, který vám spolehlivě ukazuje aktuální stav baterie. Rozhodně nezapomínejte pravidelně kontrolovat její stav, abyste v polovině své dobrodružné cesty nezůstali trčet uprostřed polí.

Jaké koloběžky vám usnadní cestování?

Nejlepší elektrokoloběžka vám přinese více radosti než starostí. Pokud nechcete jezdit jen v okolí svého domova, ale chcete prozkoumávat i jiná místa, pak se rozhodně dívejte po skládacích typech. Díky tomu se elektrokoloběžka snadno vejde do kufru auta nebo si ji s sebou vezmete do autobusu či vlaku.

S tím souvisí také hmotnost koloběžky. Nejtěžší je vždy baterie, a proto nebudou ty nejvýkonnější elektrokoloběžky nikdy lehké jako pírko. Mezi modely s konstrukcí ze slitiny hliníku můžete najít terénní varianty s váhou okolo 25 kg, které se v případě potřeby s trochou námahy dají přenést.

Kde všechny tyto parametry hledat? Přehlednou nabídku s potřebnými informacemi nabízí e-shop Vzdušín.cz. Zde se snadno zorientujete ve výkonu každé elektrokoloběžky, jejím dojezdu, maximální rychlosti, nosnosti, výbavě a dalších vlastnostech, které vám pomohou při výběru.

Každý má od elektrokoloběžky jiná očekávání, v každém případě ale platí, že při správném výběru získáte dopravní prostředek, který vám může výrazně usnadnit každodenní cestování. Přejeme šťastnou ruku při výběru a spoustu bezpečně najetých kilometrů!

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články