Norové si v elektromobilech libují, jen čtvrtina země používá spalovací motory. Tesla obsadila první příčku v žebříčku prodaných aut

Norsko je v žebříčku prodejů elektromobilů na první příčce. Díky skvělé infrastruktuře nabíjecích stanic, ale i výhodám pro majitele elektromobilů postupuje stále kupředu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Norský trh s automobily se od toho českého velmi liší. Téměř 75-80 % podílu automobilů na trhu tam totiž tvoří elektromobily. Dopravní infrastruktura pro řidiče elektromobilů je tam totiž na nesrovnatelně vyspělejší úrovni než u nás, a proto se velké množství řidičů v Norsku rozhodlo přejít na automobily s elektropohonem. Tato severská země se tak dostala do čela evropského žebříčku. Na druhé příčce je za Norskem Island a třetí je Švédsko.

Norové si elektromobily oblíbili

Důvodů, proč se v Norsku elektromobilům ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi tak daří je hned několik. Jedním z hlavních důvodů je velmi dobře rozvinutá infrastruktura nabíjení. To je navíc v Norsku zdarma a řidiči tak platí pouze platby za parkování. Vlastníci elektromobilů také získají 25% slevu na dani, které řidiči běžných motorových vozidel musí platit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tesla Model 3 obsadila v Norsku první příčku mezi nejprodávanějšími elektromobily

Daň z nákupů automobilů se také vypočítává podle emisí a je progresivní. Zájemcům o auta se standardním pohonem se tak může nákup vozidla ve srovnání s těmi, kteří zvolí elektromobil, prodražit. Tématem diskuze je také budoucí osvobození elektromobilů od DPH, takže zatímco u nás je pořízení a provoz elektromobilu pro někoho nedosažitelný, v Norsku se stal v posledních letech běžný i pro standardní střední třídu.

Model 3 je v Norsku nejoblíbenější

Vozidla Tesla z koncernu amerického vizionáře původem z Jihoafrické republiky Elona Muska se těší v posledních letech velké oblibě. V roce 2021 suverénně obsadily elektrovozy této značky první příčku žebříčků nejprodávanějších elektromobilů. Model 3 je v Evropě nejprodávanější a jen v Norsku se ho v roce 2021 prodalo přes 12 000 kusů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozvinutá síť nabíjecích Norům umožňuje pohodlné cestování i v elektrovozech

Model Y s téměř 8 300 prodanými kusy obsadil třetí příčku. Druhou mu totiž vyfoukl elektromobil z dílny Volkswagen, konkrétně model ID.4, který si se svými 8 600 prodanými kusy také klestí cestu za úspěchem v této konkurenční oblasti. V případě modelu ID.4 se jedná o první plně elektrické SUV od Volkswagenu. Svou velikostí a jízdními vlastnostmi nabízí pohodlný dojezd přes 500 kilometrů a příjemnou jízdu i v náročnějším terénu.

Elektromobily v Evropské unii

Meziročně došlo v Evropské unii k nárůstu prodejů elektromobilů o více než 200 000 kusů, což činilo navýšení o 130 %. U nás máme ještě co zlepšovat, protože rozdíl v počtu prodaných elektromobilů v České republice mezi roky 2020 a 2021 činí pouze okolo 1 200 kusů, což je nejméně v celé Evropské unii. Na vině je nejen ne příliš dobrá infrastruktura nabíjecích stanic, ale také pořizovací náklady, které jsou pro většinu obyvatel nedosažitelné.

Jak se k elektromobilitě stavíte vy?

Zdroj: Carmag

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové