Elektromobily jsou budoucnost. Ale stále poněkud nejistá přinášející tyto problémy

                   

Ze všech stran na nás míří informační smršť o tom, že budoucností jsou právě elektromobily. Ze všech alternativních druhů pohonu to tak zatím skutečně vypadá, ale s provozem elektromobilu je spojena celá řada problémů, které ještě nejsou dosud uspokojivě vyřešeny. To vše budoucnost automobilu na elektrický pohon, jakožto plnohodnotné náhrady spalovacího motoru, tak nějak nahlodává. Trend je ale jasný, což udávají zejména prodeje v západní Evropě, kde elektromobily stále rostou. U nás a obecně na ekonomicky slabších trzích, je elektromobil vnímán stále jako určitý luxus, ale to se může časem změnit. Pojďme se podívat v našem článku na to, před jakými hlavními překážkami dnes ještě elektromobilita stojí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Elektromobily a vyšší komfort?

Začneme hned u toho, že automobil si většina z nás pořizuje z toho důvodu, aby poskytoval vyšší komfort z hlediska dopravy. Elektromobil sice přinesl určité prvky komfortu pro běžného spotřebitele, jako je třeba mnohem tišší provoz nebo skutečnost, že při provozu na elektřinu vůz přímo neprodukuje žádné emise. Na druhou stranu ale přináší problémy, jako jsou:

  • Krátký dojezd
  • Pomalé nabíjení

Za krátkým dojezdem zpravidla stojí malá kapacita baterií, kdy se to zkrátka stále nedá srovnávat s natankováním plné nádrže. Problémy jsou také s pomalým nabíjením, protože zkrátka nádrž spalovacího motoru naplníte během několika desítek vteřin, kdežto s nabíjením baterie to tak jednoduché rozhodně není. Vše je komplikováno ještě z pohledu nedostatečné aktuální sítě nabíjecích stanic.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

A zase ty dotace

Na závěr si necháme problém, který není technického charakteru, ale je asi největší překážkou k pořízení elektromobilu. Tím je vysoká cena těchto vozů. Na mnoha trzích se to dnes řeší nejrůznějšími dotacemi, což samo o sobě není příliš šťastné řešení. Daňové zvýhodnění je fajn, ale každá dotace něco stojí. V současné době bohužel nejsme v situaci, kdy by elektromobily mohly být cenově srovnatelné s ekvivalentními vozy se spalovacím motorem. Uvidíme ale, co nám ještě budoucnost na elektřinu přinese.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem