Elektromobily ztrácí na ceně překvapivě rychleji než auta se spalovacími motory

                   

Určitě jste již slyšeli jízlivé hlasy tvrdící, že peníze investované do koupě nového automobilu, jsou jednou z nejhorších investic, neboť již po několika málo letech nový vůz ztrácí většinu své ceny. Na základě průzkumů bylo prokázáno, že nejhůře jsou na tom z tohoto úhlu pohledu automobily na elektrický pohon.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hodnota nového automobilu je relativní

Obecně se má za to, že už při samotné koupi auta pouze tím, že s vozidlem odjedete z autosalonu, ve kterém jste ho před malým okamžikem zakoupili, ztrácí automobil přibližně pět procent ze své původní ceny. Po třech letech provozu již hodnota automobilu dosahuje pouze okolo šedesáti procent jeho původní ceny. Možná překvapivě nejhůře jsou na tom v tomto ohledu elektromobily, tedy vozy, jejichž pořizovací cena je většinou o dost vyšší než cena aut se spalovacími motory.

Nejlepší investicí je Tesla

Americký automobilový server ISeeCars na základě svým průzkumů přišel s informací, že u elektromobilů po třech letech dosahuje jejich hodnota pouze čtyřiceti osmi procent původní ceny, ztratí tedy více než polovinu ze své hodnoty. Důvodem této prudké ztráty hodnoty elektromobilů je zejména obava zákazníků z opotřebení baterie. Mezi jednotlivými modely elektrovozů ale existují poměrně velké rozdíly. Ze zjištěných údajů vyplývá, že nejvíce si svou hodnotu udržují elektromobily značky Tesla, které u většiny modelů ztratí po třech letech přibližně třetinu své ceny. Výjimkou je Tesla Model 3, jejíž cena se sníží pouze o deset procent. Na opačném konci žebříčku jsou pak elektromobily BMW i3, Nissan Leaf či Kia Soul EV, které ztratí okolo šedesáti procent své hodnoty.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Automobiloví odborníci uvádějí, že příčina, proč je zůstatková hodnota elektromobilů tak nízká, souvisí s jejich nízkou likviditou, rozdílem mezi poptávkou a nabídkou. V některých státech, jako je například Německou, Francie či Velká Británie, je tato nízká likvidita pozitivně ovlivňována prostřednictvím nejrůznějších státních dotací na koupi elektromobilů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články