Eliminovat riziko krádeže aut lze tím, že koupíte správnou značku

                   

Krádeže aut nejsou ničím výjimečným. Řada lidí už zažila to, že ráno vyrazila na parkoviště a jejich auto zde nestálo. Stalo se cílem zlodějů, kteří si ho přivlastnili. Vypátrat takový automobil není až tak nic levného. I když existují různé sledovací prvky, umí si s nimi chytří zloději, většinou pracující v gangu, poradit. A tak může ukradené auto nenávratně zmizet.

Na prodej, ale i na díly

Krádeže aut jsou realizovány ze dvou hlavních důvodů. Buď je ukradené auto následně prodáno jako celek, obvykle za hranicemi, nebo je rozebráno a prodáno na díly. To jsou hlavní důvody, proč vozy mizí z ulic. V souvislosti s tím se také zveřejňují i různé žebříčky, které ukazují, jaká auta jsou ukradena nejčastěji, o jaká není zájem, stejně jako existují i žebříčky které ukazují na to, jaké modely jsou kradeny na díly a jaké na následující prodej. Jeden takový žebříček pocházející z ukrajinských statistik si ukážeme. Přináší poměrně zajímavá fakta.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jaké vozy jsou kradeny z důvodu následného prodeje?

Začněme vozy, které jsou kradeny z důvodu následného prodeje. Když se takové auto ukradne, je obvykle převezeno za hranice, vystaví se na něho nové dokumenty a auto je prodáno jako legální ojetina. A původnímu majiteli zbydou oči pro pláč. Kdo něco takovému nechce dopustit, měl by své nové auto podle ukrajinských statistik vybírat obezřetně. Když se podíváme na ty nejrizikovější značky, o které je na černém trhu zájem a které bývají pravidelně kradeny, tak se jedná o vozy Toyota a pochopitelně také Lexus, dále je to Honda a Mazda, stejně jako nechybí stálice, v podobě vozidel BMW, Mercedes-Benz, nebo také Range Rover.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jaké vozy jsou kradeny kvůli rozebrání na díly?

Potom tu máme druhou skupinu vozů, které jsou podle ukrajinských dat kradeny z důvodu, že jsou rozebírány na díly, které jsou následně prodávány. Auto se rozebere, co je prodejné, se následně nabízí a co není potřeba, se nechá zničit. Mezi vozy, u kterých je velká poptávka po dílech a proto se kradou, patří třeba Daewoo Lanos nebo Chevrolet Lacetti. Unikátní je zjištění i toho, že jsou za tímto účelem kradeny i vozy Lada. Vzhledem k jejich stáří díly prostě nejsou a toto je pro zloděje cesta, jak mohou vydělat.

O jaké vozy není příliš zájem?

Jdeme na třetí kategorii, kam se řadí ty značky, které se na Ukrajině sice kradou, ale tak velký zájem o ně přece jenom není. Některé z tohoto výčtu si lidé dokonce kupují i záměrně, aby snížili riziko toho, že o svoje auto přijdou. Nejde přitom o žádné raritní vozy, jenom o ně, nebo o díly z nich není zase až takový zájem. Mezi tyto „bezpečné“ značky se podle statistik řadí vozy Volvo, Fiat, Jeep, Chrysler, Dodge, Ssang Yong a Suzuki.

Jsou i modely, které jsou nevyzpytatelné

Poslední kategorií, která mapuje krádeže aut, jsou vozy, které lze označit spíše za nevyzpytatelné. Je období, kdy mizí z ulic, které se střídá s obdobím, kdy se moc nekradou. Vliv má ale i to, o jaký konkrétní model dané automobilky se jedná, stejně jako to, jakou má například motorizaci, nebo výbavu. Dá se říci, že krádeže těchto aut ovlivňuje spíše aktuální poptávky. A jaké se do této kategorie řadí? Jde o značky Volkswagen, Nissan, Mitsubishi, Hyundai, Kia, Škoda a Ford.

Stoprocentní ochrana neexistuje nikdy

Co dodat na závěr? Že zvýšit ochranu vašeho vozu je rozhodně na místě. A to ať už se jedná o využití různých bezpečnostních prvků, tak se jedná o parkování na správných místech, která mohou být dobře viditelná, pod dohledem. Zároveň však musíme uvést, že stoprocentní ochrana neexistuje nikdy a zkušený profesionální gang dokáže ukradnout a „nechat zmizet“ v podstatě jakékoliv auto, sebevíc zabezpečené. Když však jsou ve městě dvě, a to vaše je lépe zabezpečeno, zvýšíte šanci na to, že si z důvodu jednoduchosti spíše vyberou to druhé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články