EU uvažuje nad dalším povinným prvkem výbavy. Má zachránit životy a upozornit na dítě v autě

                   

Některá nařízení EU jsou přijímána spíše negativně. Příkladem je snaha utlumit běžné vozy, přidat hluk elektromobilům, nebo snížit emise CO2 downsizingem. A potom tu jsou nápady, které mohou být dobré. Jde o nový povinný prvek výbavy vozů, nad kterým Evropská unie uvažuje. Jeho úkolem má být primárně zachraňovat životy.

Snížení rizika ponechání dětí v autě

Během léta se objeví celá řada zpráv, které informují o tom, že roztržitý, zapomětlivý, nebo hloupý řidič nechal dítě ve vozidle. V něm stoupala teplota a to ohrožovalo jeho život. Podobné případy se však objevují i v zimě, kdy může hrozit podchlazení. Právě to jsou důvody, proč EU aktuálně přemýšlí nad novým povinným prvkem výbavy, který by musel být v současných vozech.

Auto upozorní řidiče na dítě v autě

Nový bezpečnostní systém má detekovat pasažéra na zadních sedadlech a po vypnutí motoru má řidiče upozornit na to, že vzadu má své dítě. To by mělo eliminovat situace spojené s tím, že řidič svého potomka ponechá v autě na pospas osudu. Zda bude daný systém pouze upozorňovat řidiče na obsazené zadní sedadlo, nebo přinese i něco navíc, zatím není zcela jasné.

Řada automobilek má své vlastní technologie

I když je to od Evropské unie celkem chvályhodný krok, že chce ochránit malé děti (ale třeba i domácí mazlíčky), je nutné dodat, že přichází přece jenom trochu pozdě. Řada automobilek už používá celou řadu svých systémů. Upozornění pro řidiče, že má pasažéra na zadních sedadlech nabízí General Motors ve svém voze GMC Acadia už od roku 2016.

S něčím podobným přišel i Nissan v roce 2018. Prvním vozem s tímto systémem byl Nissan Pathfinder. Japonci v souvislosti s tím uvedli, že ho budou instalovat i do řady jiných svých vozů a od roku 2022 bude součástí všech, které uvedou na trh.

Inovativní je v tomto směru Tesla, která detekuje pohyb uvnitř vozu a v takovém případě automaticky zapíná klimatizaci, aby zajistila správnou teplotu v interiéru vozu. Tento mód byl primárně určený pro majitele domácích mazlíčků, kteří si chtějí jenom na chvíli odskočit a psa nechají ve voze. Fungovat však jistě bude i v případě zapomnětlivých rodičů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články