„Je to kampaň proti řidičům!“ EU potvrdila povinné omezovače rychlosti do všech automobilů

Jakkoli je pro většinu z nás nejvyšší rychlost jen teoretický údaj, těšil nás fakt, že „kdybychom chtěli, tak můžeme“. Pokud EU omezí i tohle, zůstaneme jenom u chtění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To, že jsou úředníci z Bruselu posedlí ideou, že za veškeré zlo na Zemi, Slunci, Jupiteru nebo Proximě Centauri můžou evropští řidiči je již celkem známý fakt. S tím opravdu nikoho nepřekvapíme ani nedojmeme. Soukromě by mě možná zajímalo, kolik z těchto úředníků má doma v garáži Jaguar XJS či něco podobného, nebo jestli opravdu všichni jezdí v Priusech, VW ID.3 nebo Teslách. Možná bychom byli překvapeni výsledkem takové malé ankety.

Omezovače do každé rodiny

Nicméně, soukromý vozový park úředníků z Bruselu není to, co by nás aktuálně mělo zajímat. Jak totiž napsaly britské Daily Telegraph, „nové vozy měly být již vybaveny omezovači rychlosti, aby naplnily nové předpisy Evropské unie. Ministři unijních zemí také brzy oznámí řadu nových bezpečnostních opatření pro vozidla, z nichž některá sníží výkon motoru, pokud řidiči překročí určitou rychlost“. Aha. Tak to bychom měli. Zkrátka dáme všem omezovač. Někam ke 180. Nebo ještě méně?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co z toho plyne? To nejmenší je fakt, že pro Porsche a další firmy z tohoto segmentu skončí předhánění v maximální rychlosti. Bude všude stejná. Už vidím inženýry ve Stuttgartu, jak s kyselým obličejem píšou k maximální rychlosti u GT3 RS údaj „180 km/h. Elektronicky omezeno“. Marketing par excellence. To stejné v Maranellu. „Můžeme tam dát aspoň zrychlení, nebo i to musíme omezit?“ Bolidy typu zmíněné GT3 RS budou na omezovači za 10 vteřin… Zážitek z jízdy? Nepochybně.

Britové a brexit evropštější než EU?

Celá technologie se nazývá „Inteligent Speed ​​​​Assist“ a je postavena na GPS lokalizaci. Představitelé EU tuto technologii již dříve popsali jako „velký krok vpřed“ z hlediska bezpečnosti silničního provozu. Pochopitelně, opak by mne překvapil. Na druhou stranu, poslanec britského parlamentu Craig Mackinlay, který je současně předsedou parlamentní skupiny „Fair Fuel UK Motorists and Hauliers“ uvedl, že návrhy zní „velmi zpátečnicky“.

iZdroj fotografie: iStock

A dodal: „Toto opatření zcela zničí trh s luxusními a sportovními vozy a myslím si, že jde o další součást kampaně proti řidičům, která v poslední době nabývá na intenzitě. Vnímám to jako dalšího Velkého bratra v kokpitu. Nemyslím si totiž, že by lidé, jež podobná opatření navrhují přemýšleli současně o aspektech svobody a nesvobody u jejich záměru. Mým uším to zkrátka zní velmi nekonzistentně a bez jakéhokoli rozumného základu“. Co dodat. Velmi britské. A možná víc evropské, než celá EU.

Souhlasíte s omezením nejvyšší rychlosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Běloruská armáda je kopií té ruské v malém. Vybavena je především starší technikou ze sovětských dob
Události247.cz
Události247.cz
Počet civilních obětí může na Ukrajině dramaticky narůst. Rusku totiž zřejmě dochází naváděné rakety
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ruský tank T-90 je téměř nemožné zasáhnout. Oproti jeho předchůdci T-72 má totiž jednu unikátní vlastnost navíc
adbz.cz
adbz.cz
Společnými silami zrekonstruovali 120 let starou kovárnu. Čekání se vyplatilo, námaha taky a výsledek je úžasný