Faktory ovlivňující cenu každého ojetého vozidla. O některých možná ani nevíte

Automobily začínají ztrácet svou hodnotu ve chvíli, kdy si je někdo koupí a vyjede s nimi do provozu. Cena se však dá udržet na maximu pomocí několika triků.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Pokud se rozhodnete prodat svůj starší a ojetý automobil, musíte si zvolit takovou cenu, kterou bude kupující ochoten zaplatit a která odpovídá skutečné hodnotě vozu. Tu určuje hned několik zásadních věcí, na něž není radno zapomínat. Může se jednat například o výbavu, motorizaci, ale také celkový stav a další aspekty.

Nejlepší prodej mají spolehlivé automobily

Obecně se nejlépe prodávají spolehlivé modely, o nichž se ví, že nemají žádné větší potíže. Každý kupující totiž rád vsadí na osvědčenou značku nebo model, u kterého má skoro jistotu, že nebude po koupi muset okamžitě investovat do výměny dílů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na trhu tak nejprve mizí dobře hodnocené automobily. Na druhou stranu každý má svou oblíbenou značku nebo model, kterému věří, takže slovo spolehlivost je v tomto smyslu velmi relativní. Koneckonců pokazit se může úplně všechno.

Co určuje cenu vozidla

Aniž by to spousta lidí věděla, cenu automobilu při prodeji určuje celá řada faktorů. Zákazníci při koupi nejčastěji řeší právě motorizaci. Ta je velmi důležitá, protože na ní může záviset celá spolehlivost a následné investování do vozidla. Velmi řešený je také počet ujetých kilometrů, přestože v mnoha případech vůbec nesouhlasí s pravdivými údaji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I přesto však řidiči raději sáhnou po vozidle s nájezdem 100 000 km, než aby si domů přivezli automobil, který má na tachometru 300 000 km. Je to jakési nepsané pravidlo, podle něhož se většina kupujících řídí. Cena závisí také na stupni výbavy, který může vozidlu pořádně zvednout hodnotu. Například automobil s LED světlomety, koženým interiérem, automatickou klimatizací a litými koly bude mít výrazně vyšší cenu než ten ve standardní výbavě.

Hodnota prodávaného vozu může být vyšší i díky tomu, že jej majitel nechával stabilně zaparkované v garáži. Tam totiž nebyl lak vystaven působení vnějších vlivů, takže je v lepším stavu. Zároveň na vozidlo nepršelo, tudíž je menší šance výskytu koroze u spodních částí podvozku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prodejce si může cenu nadhodit ještě například náhradní sadou pneumatik, zachovalým interiérem nebo kupříkladu nějakými náhradními díly či provozními kapalinami (olej, brzdová kapalina atd.). Konečná cena se však bude muset přizpůsobit nabídce a poptávce, protože pokud bude příliš vysoká, nikdo si automobil nekoupí.

Hodnota automobilu

Po koupi zcela nového automobilu začíná velmi rychlý proces snižování hodnoty. Přestože je vozidlo nové a téměř nepoužité, ihned po vyjetí ztrácí hodnotu. Postupem času jeho cena závisí také na správné údržbě. Správnou péčí a předepsanými výměnami totiž nejen prodloužíte jeho životnost, ale také udržíte cenu na maximální hodnotě. Pokud se tedy v budoucnu chystáte prodat svůj automobil, začněte se o něj starat už teď, aby se jeho cena udržela co nejvýše.

Dodržujete i vy předepsané postupy a výměny?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články