Při vysokých teplotách se nad silnicí objevuje fata morgána. Řidiči mohou vidět něco, co neexistuje

Fata morgana je optický jev, který známe zejména z příběhů saharské pouště. Běžně ji ale můžeme vidět na našich silnicích.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dříve lidé připisovali optický jev nazvaný fata morgana, nebo také miráž, nadpřirozeným silám. Jev se jmenuje podle kouzelnice Morgany z legend o králi Artušovi. Nicméně nejde o žádné nadpřirozeno, ale o logicky vysvětlitelný fyzikální úkaz. Který může být pro řidiče nepříjemný a nebezpečný, je zapotřebí maximální opatrnosti. Jak lze optický přelud a klam vysvětlit? Jednoduše, nejde o nic tajemného, s objasněním pomůže fyzika.

Miráž znají námořníci, cestovatelé pouští a řidiči

Jev vzniká v oblastech s velkými homogenními plochami s vysokou, respektive rozdílnou teplotou. Typicky nad mořem, na poušti. A také nad silnicemi, které v letních měsících vykazují vysoké teploty. Ano, tušíte správně, jde o ono „tetelení“ vzduchu nad asfaltem. Vzniká přírodní optická soustava, která odklání směr dopadajících paprsků k pozorovateli. Jednoduše řečeno, člověk může vidět něco, co je ve skutečnosti poměrně daleko, za obzorem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Masy vzduchu s rozdílnou teplotou si lze představit jako jaksi obří dalekohled, který vidí „za roh.“ Existují dvě varianty úkazu, spodní a horní. Ten horní lze popsat příkladem tak, že vidíte na obloze jakési obrazce, odrazy vzdálené skutečnosti, většinou u moře. Pozorovatel má pocit, že vidí v dálce vznášející se lodě. Ten spodní naopak popišme právě tím, co známe z rozpálených silnici. Jde o efekt zrcadla vznášejícího se nad vozovkou.

Řešení neexistuje, pouze prevence

Řidiči, pokud zaregistrují tuto takzvanou miráž, by měli zvýšit pozornost. Už protože vzniká za vysokých teplot, ty působí na řidiče negativně zvýšenou únavou či dehydratací. A také proto, že úkazy nad asfaltem mohou fungovat jako neprůhledná clona mezi řidičem a prostorem na silnici. Za zrcadlícím se vzduchem může ležet na silnici překážka nebo se může v protisměru blížit auto a oslněný řidič o něm nebude vědět. V extrémním případě hrozí autonehoda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje nějaké řešení, prevence proti tomuto optickému jevu? V podstatě ne, miráž nesouvisí s rychlostí, jakou jedete. Řešením by bylo narušení homogennosti silnice. Tedy rozkouskování asfaltu na jednotlivé úseky s různou teplotou, což je také v reálu neřešitelné. Cílem silničářů je, aby silnice byla celistvá, s průběžně stejnými vlastnostmi. V souvislosti s řízením automobilu jako prevence funguje pouze jízda přiměřenou rychlostí a zvýšená pozornost.

Viděli jste již na silnici něco takového?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články