Folie na oknech odráží teplo a chrání před UV zářením. Mohou však odporovat aktuálním zákonům

                   

V těchto teplých dnech každý den řešíme, jak snížit teplotu v interiéru. Nejefektivnější je správné použití klimatizace, nebo dobré větrání. Nutno však dodat, že pomocí může ještě jedna věc. Folie na oknech. Jsou dobrou volbou a mají jenom pozitiva, nebo je s nimi spojeno i nějaké negativum? Pojďme to společně zjistit.

Zatmavená skla lze mít již z výroby

Důležitým faktem je to, že objednat si zatmavená skla je možné už při koupi vozu. Tedy v případě, že objednáváte auto nové, které ještě nebylo vyrobeno a vy počítáte s určitou čekací lhůtou. Kromě toho, že si lze navolit doslova jakoukoliv výbavu je možné navolit si i zatmavená skla. Jde o řešení, které je oproti foliím mnohem lepší s ohledem na celkovou kvalitu a životnost. Nutno však dodat, že je také dražší a hlavně – ne každá automobilka toto nabídne.

Hitem jsou folie na okna

Pokud nepůjdete cestou objednání zatmavených skel přímo u automobilky, je možné využít takzvané okenní folie. Ty mají efekt v podstatě podobný. Sklo u vozu nebude čiré, ale bude mít tmavší odstín. Je třeba říci, že dnes máte možnost sami určit vlastnosti folie. Laicky řečeno to, jak bude tmavá. Odborněji řečeno to, jakou bude mít světelnou propustnost.

Odrazí teplo a ochrání před UV zářením

Pokud jde o kladné vlastnosti okenních folií, tak jich je hned několik. V první řadě je to určitá pomoc v případě velkých veder. Tmavá folie na sklo skutečně dokáže zamezit průniku slunečních paprsků do interiéru a většinu z nich může odrazit pryč od vozu. To se pozitivně podepíše na udržení teploty v autě – například v létě na parkovišti.

Folie mají také zdravotní výhodu. Dokážou nejenom odrážet sluneční paprsky, ale umí také efektivně chránit před UV zářením, které může způsobovat problémy s kůží – a to včetně rakoviny. Uvnitř vozu tak budete chráněni.

Roli hraje především kvalita

Důležité je upozornit také na kvalitu použitých folií, stejně jako na kvalitu samotné aplikace. I tady mohou být jasně viditelné rozdíly. Nekvalitní folie na sklo nejenom že nemá své vlastnosti, ale také může třeba i už po jednom jediném létě blednout. Nekvalitní aplikace zase znamená možné praskání, nebo odlupování. Stačí párkrát stáhnout okénko a problém je tu.

Může být ochranou i při nehodě

Kladně je hodnocen také fakt, že okenní folie dokáže pomoci v případě nehod. Pokud by došlo k rozbití skla ve voze, folie dokáže přímo zabránit tomu, aby se sklo vysypalo a tedy aby vás výrazněji zranilo. Folie bude sklo stále držet v podobě jednoho celku a drobné střepy vás neohrozí. I to je vlastnost, na kterou se velmi často zapomíná.

Pozor na zákony!

Jak se na zatmavení skel, tedy na okenní folie dívá zákon? I tady jsou jasně dané podmínky spojené s jejich instalací. Základem je samozřejmě jejich homologace. Dále se hledí také na to, jaká je jejich propustnost světla. Zatímco na bočních oknech u zadních sedadel mohou být folie i velmi tmavé, boční okna řidiče a spolujezdce už musí splňovat určité limity na propustnost světla. Pokud jde o čelní okno, tak zde nesmí být aplikována žádná folie, která by snížila propustnost světla. Důraz je zde dbán především na bezpečnost. Připomeňme, že dnes jsou některé policejní hlídky vybaveny technologií, která dokáže propustnost dané folie během pár vteřin změnit. A problém může být na světě.

Ceny aplikací folie jsou příznivé

Pokud porovnáme zatmavení skla objednané přímo z výroby a okenní folie, lépe samozřejmě vychází možnost druhá. Dá se pořídit zhruba za jednotky tisíc. Roli samozřejmě hraje jak kvalita folie, tak její vlastnosti, ale i to, kde a kým je aplikována. Jak jsme zmínili výše, zde se nevyplatí příliš šetřit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články