Spousta řidičů neví, k čemu skutečně slouží stěrače. Jejich nesprávným používáním si je zbytečně ničí

Řidič občas zapomínají, k jakému účelu jsou stěrače umístěny na jejich vozidle. Hlavně v zimě je používají k účelům, pro které nejsou vhodné a ničí si je tím.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina z vás určitě zná známou filmovou hlášku „stěrače stírají“. Tím je velmi přesně řečeno, k čemu stěrače slouží. Mnoho řidičů je však používá nevhodně a ničí si je tím. Hlavně v zimním období je péče o stěrače důležitá. Také si dejte pozor na mytí čelního skla, abyste si gumy stěračů neušpinili a nepoškodili.

K čemu slouží stěrač

Stěrač je velmi důležitou součástí vozidla, které slouží k bezpečnější jízdě. Proto je jejich funkce zásadní. Stěrače slouží k tomu, aby z předního či zadního skla setřely kapalinu. Voda do ostřikovačů pomáhá sklo lépe očistit od vody, které je znečištěná, například od odstřikující vody ze silnice.

iZdroj fotografie: iStock

Stěrač ale není určen pro mytí skla nebo pro odstraňování suchého nepořádku. Nelze jím setřít například led, listí, trus od ptáků, hmyz či jakékoliv větší či menší nečistoty. Setřít tedy většinou jdou, ale ničí se stírací gumičky a v případě větších nečistot i stěrače samotné. Poškozené stěrače následně dělají šmouhy a fleky na skle.

Péče o stěrače

V zimní období ohrožuje nejvíce stěrače mráz a tím způsobené přimrznutí stěračů. Samo o sobě jim to tolik neškodí, ale zničit si je můžete tím, že zapnete stírání a stěrače nešetrně odtrhnete od skla. Problémem je i stírání nasucho. Bohužel některé vozy po zapnutí ostřiku začnou hned stírat a několik kyvů dělají nasucho. Většina automobilek však do vozů již instaluje zpožďovač.

iZdroj fotografie: iStock

Stěrače také pravidelně kontrolujte a odstraňujte z nich nečistoty. Při mytí skla si je nezapomeňte dát to servisní polohy. Někteří řidiči radí gumičky pár minut povařit nebo je očistit jemnozrnným brusným kartáčem. Někteří dokonce pro prodloužení intervalu výměny břity po čase otočí vzhůru nohama. Nejjednodušší však bývá je vyměnit, jelikož výměna nestojí tolik peněz a většina řidičů ji zvládne sama.

Jak se staráte o stěrače vy?

Zdroj: CarMag, Škoda

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění