Henry Ford vytvořil 12. ledna 1904 nový rychlostní rekord. I dnes by za takovou rychlost dostal pokutu

                   

12. ledna 1904 vytvořil Henry Ford na zamrzlé hladině michiganského jezera St. Clair rekord v rychlosti pozemních vozidel. Řídil čtyřkolové vozidlo, přezdívané „999“, s dřevěným podvozkem, ale bez karoserie či kapoty. Fordův rekord překonal o měsíc později na Ormond Beach na Floridě řidič jménem William K. Vanderbilt; i přesto byla reklama kolem úspěchu Fordu  pro automobilového průkopníka cenná, protože v červnu předchozího roku založil společnost Ford Motor Company, která se nakonec stala jedním ze tří největších amerických výrobců automobilů.

Henry Ford se narodil na farmě v dnešním Dearbornu v Michiganu 30. července 1863. V roce 1896 postavil Ford, tehdy inženýr v Detroitu, čtyřkolové samohybné vozidlo s benzínovým motorem, které nazýval Quadricycle. O tři roky později založil Detroit Automobile Company; počátkem roku 1901 však podnikání zbankrotovalo. Ve stejném roce se Henry Ford zapojil do automobilových závodů, které chtěl využít jako prostředek k propagaci sebe sama, aby získal investory v oblasti výroby automobilů. Na konci téhož roku byla založena společnost Henry Ford. Následující rok Ford opustil podnik poté, co se nepohodl s Henrym Lelandem, který byl najat jako konzultant. (Leland následně dal společnosti Ford nový název: Cadillac Automobile Company.)

i Zdroj fotografie: Wikimedia

16. června 1903 Ford založil novou společnost: Ford Motor Company. V lednu následujícího roku Ford vytvořil svůj rekord na Lake St. Clair, když ujel 1 míli za 39,4 sekundy a dosáhl rekordní rychlosti 147 km/h. V příštích několika letech Ford pokračoval ve výrobě závodních vozů, které se setkaly s různou mírou úspěchu. V roce 1908 představil Ford vůz pro masy Model T, který přinesl revoluci v automobilovém průmyslu – a obecně v americké společnosti – poskytnutím cenově dostupného a spolehlivého způsobu dopravy pro obyčejné lidi. Aby Model T podpořil, přihlásil ho Henry Ford do řady závodů. V roce 1909 vyhrál Model T závod Z New Yorku do Seattlu, a ačkoli byl později kvůli technickému řešení diskvalifikován, tato událost poskytla Fordu skvělou reklamu. V příštích několika letech vyhrál Model T různé závody po USA. V roce 1913 opustil Ford, který byl údajně nespokojený s určitými pravidly automobilových závodů, motoristický sport. (Nyní, když byla jeho společnost úspěšná, stejně nepotřeboval publicitu ze závodění.)

iZdroj fotografie: Wikimedia

V roce 1913 začala společnost Ford Motor Company ve svém závodě v Highland Parku v Michiganu využívat pásovou výrobu, což snížilo rychlost montáže podvozku z 12 hodin a osmi minut na jednu hodinu a 33 minut. V následujícím roce Ford vyrobil více než 308 000 vozidel, což bylo více než výkon všech ostatních výrobců automobilů dohromady. Model T, který se vyráběl do roku 1927, se stal nejprodávanějším vozem na světě, dokud jej v roce 1972 nepředčil Volkswagen Beetle. Henry Ford zemřel ve věku 83 let 7. dubna 1947.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub