Historický UAZ-469 měl dva volanty. Důvod byl překvapivě logický

                   

Že je ve voze pouze jeden volant, to ví každý. Jsou ale i výjimky. Na jednu z nich se musíme podívat až do dob SSSR, kdy se vyráběl vůz s označením UAZ-469. Jeho unikátem bylo to, že auto nemělo jenom jeden jediný volant, ale mělo volanty dva. Jeden byl umístěný klasicky před sedačkou řidiče a druhý byl umístěný před sedačkou spolujezdce. A oba dva byly funkční. Proč tato konstrukce? Vysvětlení je překvapivě jednoduché.

Nešlo o vozidlo určené k tréninku

Řadu lidí může napadnout, že UAZ-469 se dvěma volanty byl vozidlem, které bylo určené pro trénink. Tedy pro jízdu autoškoly, kde seděl žák a instruktor. Ten by tak měl i svůj volant a mohl by pomoci žákovi s jednotlivými manévry a mohl by také pomoci odvrátit případné problémy. I když to může znít celkem logicky, fakt je takový, že k tomu druhý volant nesloužil.

i

Jednalo se o armádní vozidlo

K vysvětlení musí přispět informace, že UAZ-469 se dvěma volanty byl vyráběný jako vojenské vozidlo. Nešlo o vůz civilní, ale šlo o auto, které bylo určené výhradně pro armádu. A je jasné, že ta má na své vozy různé specifické požadavky a druhý volant mezi ně patřil. Pokud tipujete, že to bylo proto, aby mohl s vozem odjet spolujezdec v případě zranění řidiče, také vás zklameme. Ani toto není pravý důvod.

Auto pro hledání min

Důvodem, proč měl UAZ-469 dva volanty je to, že šlo o vozidlo určené k vyhledávání min. Jeden klasický volant je tedy určený právě k řízení vozidla, zatímco ten druhý byl určený k ovládání systému, právě na detekci min. Točením druhým volantem docházelo k tomu, že se mohl detektor směřovat požadovaným směrem, kde osádka tušila možné nebezpečí.

i

Díky tomuto systému bylo možné držet vozidlo v určeném směru, a ve směru jiném detekovat nástražné miny. Bylo to extrémně jednoduché, ale přitom také velmi praktické řešení. Posádka v tomto voze však byla v extrémním nebezpečí. Ne každou minu se podařilo najít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové