Přikázal hlasovému systému Mercedesu „spustit katapult“. Umělá inteligence aktivovala program jako z Top Gunu

Multimediální systém Mercedesu MBUX již proslul vtipnými reakcemi na dotazy ze strany posádky. Tady však krom digitální přijde i mechanická odezva. Zcela dokonalá.

i Zdroj fotografie: Mercedes
                   

Multimediální systémy a infotainmenty moderních automobilů nás nejednou překvapí „inteligencí“, kterou disponují a která má připraveny odpovědi i na ty záludnější otázky, než kde se nachází restaurace v okruhu deseti kilometrů nebo kdy dorazíme do cíle. Ten používaný ve vozech Mercedes Benz nese název MBUX (Mercedes Benz User Experience) a jeho hlasová asistentka je již poměrně vyhlášená tím, že jí opravdu máloco zaskočí nepřipravenou.

„Hej, Mercedes“ pobaví, ale po chvíli omrzí

Osvědčené a téměř již notoricky známé „chytáky“ ve stylu „Hej Mercedes, řekni vtip“, případně „Hej Mercedes, co si myslíš o vozech Audi“ spolehlivě pobaví pasažéry, se kterými cestujete, zejména pokud se s něčím podobným nikdy nepotkali. Není to však nic, co byste od podobně dokonalého systému nečekali, tady se velmi intenzivně pracuje s umělou inteligencí a schopností kombinovat ve zlomcích vteřiny a v podobném čase sestavit i kloudnou odpověď. Dokonalé, ale po čase to samozřejmě omrzí.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Co ale neomrzí, je hláška, která se k nám dostala prostřednictvím níže přiloženého videa. Fascinující je na ní především to, že Mercedes na ní zareaguje nejen verbálně, ale i „mechanicky“. Netušíme, jestli s podobnou alternativou počítali vývojáři Mercedesu, nebo vznikla rychlou umělou inteligencí samotného MBUX rozhraní, finále je ale působivé. O co šlo? Vžijte se na chvíli do role pilota Gripenu. Letíte nad krajinou, běžný cvičný let, nic nestandardního. Když v tom začnou systémy vašeho letadla hlásit selhání motoru, máte několik sekund na rozmyšlenou.

Pilotem Gripenu na zkoušku – a za volantem

Postupujete přesně dle instrukcí a výcviku, jste nad neobydlenou krajinou, mezi volbou obětovat sebe nebo obětovat letoun je jednoduché rozhodnutí. Volíte katapult. Odklopíte ochrannou krytku nad vypínačem, stisknete tlačítko a začíná odpočítávání. 10…9…8…7…6… Připravujete se na to, že pod sedačkou zažehnou malé raketové motorky a během několika vteřin budete vysoko nad nyní již nefunkčním Gripenem a pomalu se v bezpečí snesete na zem. A teď se podívejte na video, co se stane, když systému Mercedesu řeknete, aby spustil „stejný“ katapult.

A zaručeně vás to dostane. Začne totiž stejné odpočítávání, jako v Gripenu. A k tomu – a to je absolutní bomba – se začne odsouvat střešní okno. Jakoby v očekávání, že sedačka s vámi se tím oknem během několika sekund „propasíruje“. A do toho zní z reproduktorů devět, osm, sedm… Aby se nakonec ozvalo „Ne, dělám si legraci“. A okno se začne zase zatahovat. Musíme uznat, že u Mercedesu mají smysl pro humor. Příště můžeme zkusit, co Mercedes udělá, když se mu poručí „zapni forsáž“. Že by skryté výkonové rezervy a trysky v zádi vozu? Necháme se překvapit.

Jaký příkaz nebo otázku byste systému Mercedesu položili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články