Hlavní výhody manuální převodovky, ve kterých předčí automaty

                   

Přes všechny výhody automatické převodovky je manuální převodovka u řidičů stále velmi žádaná a oblíbená. Automatické převodovky zaznamenaly v posledních letech obrovský pokrok, který se projevuje zejména v rychlosti řazení a také spolehlivosti, přesto si ”manuály” drží široký okruh příznivců, jehož důvodem není pouze lepší “řidičský” zážitek.

Kromě lepšího souznění s vozem nabízí manuální převodovka ještě další tři velké výhody, které manuál stále drží na scéně. Všechny jsou ryze praktické a právě kvůli nim mají v našich končinách stále vozidla s manuálním řazením na silnicích převahu.

Auta s manuální převodovkou jsou výrazně levnější

Jednou z významných výhod je cena. Cena automobilů s manuální převodovkou na českém trhu je mnohem nižší než u jejich protějšků vybavených „automatem“. V průměru jsou náklady na pořízení auta s mechanickou převodovkou o 30 až 50 tisíc korun nižší, v závislosti na další výbavě, která pochopitelně bývá u vozů s automatem často nadstandardní.

iZdroj fotografie: PxHere

I přes výrazný pokrok běžný automat stále zrychluje pomaleji než manuál

Akcelerace je  pro řidiče další významnou výhodou, při správném zacházení lze s manuálem řadit, a tím pádem také zrychlovat mnohem rychleji, než v autě s automatickou převodovkou.

Mimochodem i přečipování automobilu s manuální převodovkou je vždy snazší a levnější. Souvisí to s jednodušší technologií automobilu, což by motoristé měli brát v úvahu při pořizování vozidla.

Jak je to se spotřebou paliva?

Třetí významnou výhodou je spotřeba paliva, která potěší majitele automobilů s manuální převodovkou. Spotřeba paliva je oproti automatu skutečně výrazně nižší, přestože poslední generace automatických převodovek náskok zdatně stahují.

iZdroj fotografie: PxHere

V provozu ve městě ovšem automaty postrádají jednu podstatnou “funkci” – nelze zařadit neutrál, takže je rychlost vlastně zařazená nepřetržitě, i při stání v koloně nebo při čekání na semaforech. I to jedním z důvodů, proč je spotřeba u automatů o něco vyšší.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Na závěr si řekněme, že servis automobilů s mechanikou je jednodušší a levnější, takže jej řidiči skutečně upřednostňují, protože si uvědomují, kolik může stát oprava automatické převodovky nebo jen standardní výměna oleje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články