1000 opuštěných aut v lese nedaleko od nás. Kdo chce jedno pro sebe? Objevili jsme největší hřbitov vozidel v Evropě

Opuštěná auta nedaleko hlavního města? V Evropě jsou místa, kde lze narazit na stovky a stovky aut bez majitele a zájmu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Urbex Nic
                   

Najít v lese auto, to se asi jen tak někomu nepoštěstí. Existuje místo na světě, kde jich na ne jedné pasece tisíc. Nejedná se navíc o nijak vzdálené a tajemné místo, i z České republiky se tam dá dostat relativně snadno. Jestli se cesta za unikáním hřbitovem aut vyplatí, to je otázkou. Jako turistická výprava za zajímavostí, dejme tomu, by cesta dávala smysl. Ale hledání vhodného vozu k restaurování, to asi ne.

Hřbitov aut je nedaleko od nás, kdyby měl někdo zájem

Automobily jsou ve stavu, který tomuto záměru nejde naproti. V hlubokém lese ve švédské obci Bastnes, nedaleko hranic s Norskem, se skrývá ono fascinující místo – bezpochyby největší hřbitov opuštěných automobilů v Evropě. Jaké značky lze na relativně ponurém prostranství najít? Toto tajemné místo se stalo domovem pro více než tisíc vozů různých značek, včetně Volkswagen, Opel, Fiat a mnoha dalších. Jak se sem dostaly a proč zde zůstaly?

iZdroj fotografie: S vědomím Urbex Nic

Historie tohoto unikátního hřbitova sahá zpět do poválečných let. Většina vozidel patřila americkým vojákům, kteří sloužili ve Švédsku během druhé světové války a po ní. Po válce se mnoho z těchto vojáků rozhodlo opustit Švédsko a svá vozidla tu zanechala. To byl začátek budování tohoto neobvyklého automobilového hřbitova. Hřbitov v Bastnesu není jen náhodným skladištěm opuštěných aut. Pozemek byl původně v majetku dvou bratrů, kteří zde vlastnili skládku.

Hřbitov tisíců elektromobilů na videu ukázal, co chtějí výrobci utajit. Auta jsou nová, ta chyba je jinde

V 50. letech minulého století začali sourozenci sbírat opuštěná auta s úmyslem rozebrat je a prodat na díly. Tato praxe fungovala několik desetiletí, ale v 80. letech byla skládka uzavřena. Nejenom to, bratři se v 90. letech přestěhovali jinam. Ovšem zanechali za sebou stovky automobilů. Krom už zmíněných značek jde dále o exempláře z produkce automobilek Ford, Volvo, Audi a Saab. Jde o poklad nebo o šrot a skládku bez výraznější hodnoty?

Základ na restaurování? Ne, tady ne, vyplatí se hledat jinde

Celkové náklady na tyto opuštěné automobily jsou odhadovány na přibližně 100 000 eur. To je zhruba v přepočtu asi 2 500 Kč za každé vozidlo. Nic zásadního. Navíc po letech, kdy auta ležela v lese bez dohledu, si příroda vybral svou daň. Stromy vyrostly mezi vozy, jejich větve trčí z oken a motorových prostorů. To ztěžuje jakoukoli možnost jejich opravy. Co opravy? Problematická, ne-li nemožná je vůbec samotná manipulace s nimi.

I když tato opuštěná vozidla nyní leží v tichém švédském lese, představují zapomenutou historii a vzpomínku na doby minulé. Někteří dobrodruzi a fotografové se sem stále vydávají, aby zaznamenali tento unikátní automobilový hřbitov a jeho zvláštní atmosféru. Nic víc od zapomenutých automobilů nelze očekávat. Jejich přemístění a oprava je nejenom nereálná, ale i nerentabilní. Automobily zde bezpochyby zůstanou navždy, dokud se definitivně nerozpadnou.

Chtěli byste se tam podívat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články