I motor s turbem lze vypnout hned po zastavení. Má to svá pravidla

                   

Motory s turbem dnes nejsou nijak výjimečné. Řada lidí s nimi však neumí správně zacházet. Lépe řečeno, řada řidičů dané motory ničí. A to často zcela nevědomky. Dělají jednu velkou chybu, která souvisí s vypnutím zapalování hned po dojezdu. Právě to může být u turbomotorů problém. I když jsou situace, kdy to nevadí.

Co je doporučováno?

Pokud i vy máte u svého vozu turbomotor, je vhodné postupovat podle doporučených rad. Těmi je to, že po zastavení vašeho vozu, tedy když dojedete do cíle, nechat motor ještě nějakou chvíli běžet. Je doporučeno nechat auto pár desítek vteřin, nebo klidně i minutu běžet na volnoběh, a až potom otočte klíčkem a motor vypněte. Tento postup by měl životnost motoru, hlavně tedy turba výrazně prodloužit.

Co může být problém?

Co se stane, pokud dojedete a hned rychle vypnete zapalování? Dojde k tomu, že se lopatky turba ještě stále otáčejí, a to setrvačností. V tomto případě k tomu už dochází bez oleje, což je poměrně velký problém. Druhým problémem může být také teplota, jelikož při vypnutí motoru dojde i k vypnutí ventilátoru chladiče. Pravdou ale je, že u moderních motorů už se ve většině případů naštěstí neděje. Tím, že necháte auto chvíli běžet na volnoběh, se dají tyto problémy eliminovat.

V některých případech lze motor vypnout hned

Jsou tu však i názory, že když vypnete motor hned, zase až tak mu neškodíte. Je však nutné dodržet důležitou věc. A tou je správný dojezd. Ten by měl být plynulý, měl by být pozvolný a motor by se neměl vytáčet do vysokých otáček. Jedině tak zajistíte, že při náhlém vypnutí motoru nebude turbo nijak výrazně ohrožováno na své životnosti.

Pokud tedy jedete pár kilometrů sídlištěm malou rychlostí, je možné po zaparkování motor hned vypnout. Když ale na dálnici vyrazíte k benzinové pumpě, je doporučováno po zastavení nechat motor chvíli běžet a až potom ho vypnout. Obojí zní zcela logicky.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články