I v autě může být koronavirus. Zahubit ho může třeba mýdlo

                   

Koronavirus se nemusí šířit jenom tak, že budeme v kontaktu s nakaženým. Viry se mohou nacházet také v našich vozech. Na některých površích klidně přežijí i několik hodin. A to nemusíme mluvit jenom o aktuálním riziku nemoci covid-19, ale obecně o dalších virech, nebo i bakteriích. Je proto na místě seznámit se s postupy, které mohou vaše auto důkladně vyčistit.

Použít lze i mýdlo

Odborníci radí, že pomocníkem při čištění interiéru vozidla může být klidně i mýdlo. Už při výskytu pandemie bylo řečeno, že snížit riziko nákazy může i běžné mytí rukou mýdlem. A když zabírá na ruce, může dobře zabírat na interiér vašeho vozu. Pomoci může v tomto případě třeba mýdlová voda, do které namáčíte hadřík a tím interiér čistíte.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zkuste i alkohol

Druhou možností, jak z interiéru vozu odstranit bakterie a viry, je alkohol. Můžete použít třeba ten z drogerií, ale dobře může fungovat i klasický, třeba v podobě vodky. Důležité je, aby měla tekutina dostatek alkoholu. Potom stačí tento čistič nanášet na hadřík a tím otírat povrchy v interiéru vozu. I tady je prokázáno, že lze koronavirus zahubit.

Pomohou i ubrousky

Pomoci s čištěním interiéru a hubením bakterií a virů mohou pomoci i speciální vlhčené ubrousky. Pozor však na fakt, že by se mělo jednat výhradně jenom o ty dezinfekční. Obvykle jsou napuštěny alkoholem, nebo jinými funkčními látkami. Jejich výhodou je to, že stačí vytáhnout ubrousek z balení a hned se můžete pustit do čištění. Bez nutnosti míchat jakékoliv směsi a přípravky.

Pomoci může i klasická dezinfekce

Když nemáte po ruce nic z výše uvedeného, můžete improvizovat. A to tak, že použijete například dezinfekci, kterou běžně používáte na ruce, pokud není k dispozici umyvadlo a mýdlo. Když zničí bakterie a viry na vašich rukách, tak to stejné dokáže udělat také s bakteriemi a viry na površích vašeho vozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zaměřte se hlavně na riziková místa

Při důkladném čištění interiéru se nezapomeňte zaměřit především na ta nejrizikovější místa. O jaká se jedná primárně? Jsou to ta, kterých se nejvíce dotýkáte. Konkrétně se jedná o řadicí páku, dále se jedná také o volant, různá ovládací tlačítka, ale i páčky pod volantem. Opomíjet nelze také to, že se často dotýkáte klik dveří a někdy se při nalézání a vylézání opřete o sloupek. Toto všechno jsou místa, která je třeba čistit.

Je tu také vzduch

Viry se mohou šířit i vzduchem. V podobě malých kapének, které následně vdechnete, a to může znamenat problém. Proto nemusí být od věci auto alespoň důkladně vyvětrat. Není to stoprocentní postup, ale riziko nákazy snížit může. Mnohem efektivnější cesta je však spojena s použitím ozonu. Tento plyn se nechá působit v interiéru vozu a tím zajistíte, že dokáže zahubit i viry způsobující nemoc covid-19.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Myslete i na materiály ve vašem voze

Již víte, čím auto vyčistit, abyste se zbavili současného viru, jiných virů, ale i nečistot a bakterií. Na závěr však musíme dodat, že vaším cílem by měla být také snaha myslet na maximální ochranu vašeho vozu. A to před poškozením. Co tím chceme říci? Že byste měli používat jenom ty čisticí prostředky, které neuškodí čalounění, plastům, dřevěnému obložení, kůži a dalším materiálům, které se mohou v interiéru vašeho vozidla nacházet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná