Jaguar Land Rover vyvíjí 3D projekce v interiérech aut. Přinesou zábavu i bezpečnost

                   

Že jsou v řadě vozů používány head-up displeje, to jsme si zvykli. Jejich úkolem je promítat některé důležité informace do zorného pole řidiče. Nevýhodou daných displejů je především to, že jsou malé a zobrazí v podstatě shodné informace, co jsou na palubní desce. Jaguar Land Rover se rozhodl vyvinout zajímavou novinku. Unikátní systém 3D projekce.

Technologie vytvoří trojrozměrný obraz

Na nové technologii nepracuje Jaguar Land Rover sám, ale pomáhají mu odborníci z University of Cambridge. Cílem je vytvořit takový trojrozměrný obraz, na který nebude potřeba nošení 3D brýlí, což by ve voze bylo velmi nepraktické a také nebezpečné. Vše je založeno na inovativních projektorech nové generace, které umí sledovat pohyby hlavy i očních bulev a podle toho posouvat obraz vždy na to správné místo.

Bezpečnost na prvním místě

Důvody proč se tato novinka vyvíjí, jsou hned dva. První je spojený s bezpečností. Řidiči tak mohou být promítány důležité informace nikoliv jenom na palubní desku nebo head-displej. Mohou mu být promítány přímo do zorného pole. Může tak vidět upozornění na konkrétní vozidlo, může sledovat vyznačený jízdní pruh, nebo může přímo před sebou na vozovce vidět, do kterého pruhu se má podle navigace zařadit.

S něčím podobným už v minulosti přišel Mercedes, který vyvinul sytém označený jako MBUX. Ten je však oproti této novince založen jenom na překrývání obrazů tak, že klasická vozovka je překrývána daty z navigace a řidič například jednotlivé pruhy nevidí na displeji palubní desky, ale přímo před sebou.

Nebude chybět ani zábava

Druhý důvod je spojený se zábavou, která bude určena především ostatním cestujícím. Projekce umožní třeba i promítání 3D filmů, nebo může přinést nový rozměr do hraní her. Otázka však zůstává, zda zábavu užívající-si spolujezdci nebudou během cesty jakýmkoliv způsobem rušit řidiče. Mysleme však na to, že se blíží doba autonomních vozidel. Řidič bude vlastně spolujezdcem, který nebude muset zasahovat do řízení. V tu chvíli to bude i on, kdo může využívat 3D projekce k zábavě. Tady má využití spojené se zahnáním nudy skutečně smysl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články