Jak často, nebo v jakém případě je nutné vyměnit stěrače na jakémkoliv autě?

Výměna stěračů je důležitější, než si řada řidičů myslí. Má svůj interval a může na ní dokonce v některých případech záviset bezpečnost jízdy.

sterace-detail i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada řidičů zapomíná na to, jak důležité jsou při jízdě správně fungující stěrače. Většinou to nikoho nenapadne až do doby, kdy je skutečně potřebuje. Z ničeho nic vás může zastihnout silná průtrž vody, nebo jenom obyčejný déšť, který se kvůli špatné funkci stěračů změní ve velmi nepříjemnou jízdu. V takové chvíli už bývá ale pozdě, a proto je dobré se této nepříjemnosti obloukem vyhnout a včas je vyměnit. Stejně jako jiné části automobilu mají i stěrače své intervaly výměny.

Stěrače jsou důležitější, než se zdá

Stěrače jsou důležitější, než si řada lidí myslí. Zajišťují dobrý výhled na silnici při dešti, nebo si pomocí nich jednoduše umyjete čelní sklo, když vám ho něco při jízdě ušpiní. Ve skutečnosti může být výměna stěračů mnohem důležitější, než například výměna oleje nebo filtru. Pokud přetáhnete interval výměny oleje, může to mít špatný vliv pouze na motor vašeho vozidla. To samé platí i u filtru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na stěračích může záviset bezpečnost celé jízdy

Pokud však včas nevyměníte stěrače a oni vypoví funkci, může to mít vliv na bezpečnost jízdy. Může se totiž stát, že vás nečekaně zastihne déšť nebo nějaká bouřka, a vy kvůli nim téměř nic neuvidíte. Po čelním skle začne ztékat voda a i přes spuštěné stěrače nic neuvidíte. Ty vodu buď rozmažou, nebo vůbec nesetřou. Dobrý výhled je základem pro bezpečnou jízdu bez zbytečných problémů. Po přetažení intervalů výměny tedy není na co čekat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak často je tedy nutné stěrače měnit?

Odpověď na tuto otázku nejspíš překvapí mnoho řidičů. Doporučuje se je měnit každých 6 měsíců. Pokud s automobilem najezdíte malý počet kilometrů, a máte ho celou dobu zaparkované v garáži, je tato doba prodloužena na jeden rok. Tato doba by rovněž měla být udána v příručce každého automobilu. Správná výměna stěračů vám zajistí klidnou jízdu i za deštivého počasí, a bez zbytečného stresu způsobeného špatným výhledem.

Zdroj: MotorTrend, CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajinu se dostanou hned 4 tanky ze Západu, ruské je překonají pouze v jednom směru. Zapojit se musela i Amerika, i když nechtěla
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy