Jak často se opravdu musí měnit olej v motoru vašeho vozu

Záleží výměna oleje pouze na ujetých kilometrech? Jak často se musí měnit a jakou má vlastně olej v motoru funkci?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak dlouho vám vydrží olej v motoru a jak často ho měnit? Po ujetí patnácti tisíc, třiceti tisíc nebo třeba padesáti tisíc kilometrů? Každý řidič to dělá jinak, ale ne každý způsob je správný. V případě méně časté výměny oleje sice šetříme životní prostředí a taky nějakou tu korunu, ale ve výsledku se nám to nemusí vůbec vyplatit.

Jak často měnit motorový olej

Že je čas na výměnu oleje poznáte buď tak, že se vám rozsvítí na palubním displeji klíč a nápis servis, pohlídáte si kilometry, po kterých se má olej vyměnit, anebo datum příští výměny. Někdo mění olej po 30 000 km, jiný dokonce po ještě větším nájezdu. Obecně doporučovaným intervalem je výměna oleje po patnácti tisících km nebo po roce, ať používáte levnější nebo dražší značky. Názory motoristů se sice různí, dřívější výměna je však lepší než pozdější.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Automechanik má výměnu oleje hotovou hned, ale zvládnete ji i sami.

Funkce oleje v motoru

Olej zajišťuje v motoru mazání všech součástí, odděluje jednotlivé části a zabraňuje jejich poškození, chladí celý motor, zachycuje nečistoty, zmenšuje tření a chrání jeho vnitřek před korozí. Pohlcuje také do určité míry nečistoty, které pak s jeho výměnou dostáváme pryč z motoru. Postupem času však začíná ztrácet své mazací schopnosti a je proto nutné ho vyměnit včas.

Co se stane, když nedodržíte servisní intervaly výměny?

Přetahování těchto intervalů může mít za následek vyšší teploty motoru, horší mazání jednotlivých částí v důsledku nižší viskozity oleje a také větší usazování nečistot. Může to mít také negativní vliv na turbodmychadlo, ozubená kola, rozvody a vlastně všechny části, které jsou závislé na mazání a chlazení olejem. Ty se totiž při nižší viskozitě oleje rychleji opotřebovávají, a tím zkracují životnost vašeho motoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Olej nestačí pouze dolévat. Ani když zvolíte prémiové značky.

Nezapomínejte na výměnu palivového filtru

Názory na to, jak často by se měl měnit palivový filtr, se mezi řidiči a mechaniky různí. Někteří tvrdí, že u benzinových motorů stačí jednou za 5-6 let a u naftových jednou za 2 roky. Někteří však zastávají názor, že palivový filtr by se měl měnit jednou za rok (případně po ujetí 60 tisíc kilometrů). Ani jeho výměna nemusí být nutně nákladná, obvykle se jedná o několik stokorun. V případě, že nedodržujete tuto výměnu, hrozí poškození vstřikovačů, což vyžaduje daleko nákladnější opravu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články