Víte, jak ve skutečnosti funguje toaleta v letadle a na co si musíte dát pozor při splachování?

Toaleta v letadle funguje úplně odlišně než ta u vás doma. Tento systém je velmi dobře promyšlený a navíc je i ekologický, protože není potřeba velké množství vody.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kristofebr / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnoho z vás už tuto malou místnost v letadle využilo a jistě si kladete otázku, jak takový záchod v letadle vlastně funguje. Toaleta u vás doma běžně využívá gravitaci, a tak nečistoty s vodou odtékají směrem dolů. V letadle je to mnohem složitější.

Využití tlaku v kabině letadla

Využívá se tlakový rozdíl mezi kabinou a tím, co ji obklopuje. Tlak nasává nečistoty do speciální nádrže, umístěné v zadní části letadla, rychlostí i 200 km/h. Během celého procesu je použito relativně malé množství vody a asi 80 l vzduchu z místnosti. To je velmi praktické, s nečistotami se odstraní i nepříjemný zápach a není potřeba velké množství vody a chemikálie. To vše se promítá i do spotřeby paliva.

iZdroj fotografie: Pexels

Chytrá, ale malá toaleta

Systém splachování je velmi důmyslně vymyšlený, ale bohužel toaleta není příliš pohodlná. Uvnitř je poměrně málo místa k pohybu, ale když je potřeba ji použít, tak to uděláte a malý prostor vám v tom nezabrání. Toaleta v letadle je ekologická i ekonomická a navíc eliminuje nepříjemný zápach.

Nádrž s nečistotami

Za zmínku stojí i obsah nádrže, která je i zvláštním způsobem vyprázdněna. Není to jako ve vlaku, z něhož všechno letí přímo na koleje. Na letišti je přistavena cisterna s kalovým čerpadlem, které veškerý obsah nádrže vysaje a odveze do úpravny odpadních vod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak používat toaletu v letadle

Pokud použijete toaletu v letadle, je velmi důležité myslet na to, že nejdříve musíte vstát a až poté spláchnout. Tlak, který se vytvoří v míse, by vám mohl způsobit i tržné rány a zranění. Ale pokud dodržíte tento jednoduchý postup, není se čeho bát.

Cestování letadlem má jistě své nepohodlné stránky, ale ve srovnání s cestováním autobusem nebo autem je to vlastně nejpohodlnější varianta. Letušky vám dají občerstvení, toaleta je zde také a navíc vám to ušetří někdy i hodiny času, které byste strávili na silnici.

Zdroj: PlanesMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45