Víte, jak ve skutečnosti funguje toaleta v letadle a na co si musíte dát pozor při splachování?

Toaleta v letadle funguje úplně odlišně než ta u vás doma. Tento systém je velmi dobře promyšlený a navíc je i ekologický, protože není potřeba velké množství vody.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kristofebr / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnoho z vás už tuto malou místnost v letadle využilo a jistě si kladete otázku, jak takový záchod v letadle vlastně funguje. Toaleta u vás doma běžně využívá gravitaci, a tak nečistoty s vodou odtékají směrem dolů. V letadle je to mnohem složitější.

Využití tlaku v kabině letadla

Využívá se tlakový rozdíl mezi kabinou a tím, co ji obklopuje. Tlak nasává nečistoty do speciální nádrže, umístěné v zadní části letadla, rychlostí i 200 km/h. Během celého procesu je použito relativně malé množství vody a asi 80 l vzduchu z místnosti. To je velmi praktické, s nečistotami se odstraní i nepříjemný zápach a není potřeba velké množství vody a chemikálie. To vše se promítá i do spotřeby paliva.

iZdroj fotografie: Pexels

Chytrá, ale malá toaleta

Systém splachování je velmi důmyslně vymyšlený, ale bohužel toaleta není příliš pohodlná. Uvnitř je poměrně málo místa k pohybu, ale když je potřeba ji použít, tak to uděláte a malý prostor vám v tom nezabrání. Toaleta v letadle je ekologická i ekonomická a navíc eliminuje nepříjemný zápach.

Nádrž s nečistotami

Za zmínku stojí i obsah nádrže, která je i zvláštním způsobem vyprázdněna. Není to jako ve vlaku, z něhož všechno letí přímo na koleje. Na letišti je přistavena cisterna s kalovým čerpadlem, které veškerý obsah nádrže vysaje a odveze do úpravny odpadních vod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak používat toaletu v letadle

Pokud použijete toaletu v letadle, je velmi důležité myslet na to, že nejdříve musíte vstát a až poté spláchnout. Tlak, který se vytvoří v míse, by vám mohl způsobit i tržné rány a zranění. Ale pokud dodržíte tento jednoduchý postup, není se čeho bát.

Cestování letadlem má jistě své nepohodlné stránky, ale ve srovnání s cestováním autobusem nebo autem je to vlastně nejpohodlnější varianta. Letušky vám dají občerstvení, toaleta je zde také a navíc vám to ušetří někdy i hodiny času, které byste strávili na silnici.

Zdroj: PlanesMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání