Jak horká je rozpálená palubní deska? Dá se na ní péct! (VIDEO)

                   

Ale když byly teploty tak vysoké, že by to možná šlo, vyzkoušeli to za nás někteří novináři. V našich podmínkách prý není nic takového možné, ale v daleké Austrálii před časem natočil jeden policista nadšený pro gastronomii, že to možné je. Na jedinečnou kuchařskou show se můžete podívat na videu níže.

V Austrálii si tedy můžete na kapotě usmažit vajíčko. Jak teplo je ale uvnitř auta? Na to se můžeme podívat v experimentu studentů Texaské Univerzity v Dallasu, kteří zkoušejí něco podobného jako australský policista: vařit můžete i v rozpáleném interiéru automobilu.

Video, které sdílí spřízněný YouTube kanál televizní stanice Dallas ABC, ukazuje improvizovaný experiment, který zkouší na horké palubní desce automobilu připravit nesčetné množství potravin včetně syrového těsta na sušenky, hot dogů, mléka a rajčat. Vzhledem k tomu, že teploty mimo vozidlo dosahovaly více než 38 stupňů, senzory ukazují, že v kabině vozu je přes 80 stupňů.

Těsto na sušenky se téměř zcela propeklo, hot dogy byly zcela hotové a rajčata se rychle usušila. Mléko se ohřálo na 76 °.  Na videu vidíte takový malý domácí pokus, ale vědci z Texaské Univerzity říkají, že cílem je upozornit na skutečnost, že rozpálená auta představují v létě pro děti a domácí zvířata velké nebezpečí.

Podle doktorky Mary Urquhartové, vedoucí katedry matematiky a vědy na Texaské Univerzitě si, „lidé mohou dokonce z palubní desky automobilu, který parkuje na slunci, přivodit popáleniny.“ Pokud v létě parkujete na slunci, určitě v autě nenechávejte dítě ani psa. Pokud to tedy není hot dog. To si ale nezapomeňte hořčici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články