Vyrovnají se už elektromobily dojezdem alespoň zčásti spalovacím motorům? Takhle na tom teď jsou

Není výjimkou, že lidé odsuzuji elektromobily jen kvůli jejich nízkému dojezdu nebo dlouhé době nabíjení baterie. Všechny ale nejsou stejné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Elektromobily si za ta léta prošly obrovským vývojem. Jen si vzpomeňte, kdy Elon Musk přivedl na svět první Teslu. Toto auto mělo dojezd pouhých 250 km na jedno nabití, což je pro většinu lidi nepředstavitelné. V dnešní době má ten stejný model dojezd téměř 700 km na jedno nabití. Mnoho elektromobilů má mezi jednotlivými zastávkami na tankování zpravidla kratší dojezdy než auta se spalovacím motorem. Avšak není tomu tak vždy.

Jaký je skutečný dojezd elektromobilu?

Tento průzkum je čistě spekulativní, protože skutečně nemůžeme porovnávat všechna auta. Jelikož každé vozidlo má svá pro a proti, je na každém z nás, zda si vybere elektromobil, nebo auto se spalovací motorem. Náš průzkum se pohyboval v oblasti dojezdu a došli jsme ke skutečně zajímavým výsledkům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkusme tedy porovnat dva automobily z amerického trhu. První automobil vyrobený v letošním roce bude nová Tesla model S ve verzi Long Range, u níž výrobce odhaduje dojezd až na 656 km. Pro představu to je jako jedna cesta z Prahy až do chorvatského Záhřebu. Jako konkurenta jsme vybrali Dodge Viper. Tato dvě auta se mají přibližně stejný výkon, avšak minimální dojezd na plnou nadrž u auta s benzínovým motorem se pohybuje okolo 360 km. To je o skoro polovinu méně než u Tesly.

Elektromobily si prošly obrovským vývojem

V současné době jsou na americkém trhu tři výrobci automobilů, kteří využívají k pohánění vozů palivové články. Vozidla amerických společnosti v současné době mají dojezdy blížící se maximálním dojezdům elektrických vozidel. To můžeme považovat za obrovský krok kupředu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jelikož emisní normy jsou stále přísnější jak v Evropě, tak i v Americe, výrobci často sáhnou po takzvaném plug-in hybridním pohonu. Automobily tak využívají kombinaci benzínu a elektřiny. Plně elektrický dojezd se u jednotlivých plug-in hybridů výrazně liší. Celkový dojezd na benzín a elektřinu se pak pohybuje mezi 290 až 1 030 km.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dojezdy elektromobilů se od jejich debutu na trhu zvyšují každým rokem. Ovšem technologická vylepšení navyšují i dojezdy vozidel na benzín. U modelového roku 2017 byl medián dojezdu benzínových vozidel 673 km, zatímco maximální dojezd činil téměř 1 287 km, a to u Fordu F150 s přídavnou nádrží. U elektrických vozidel byl medián dojezdu kolem 183 km na jedno nabití a největší dojezd činil 656 km.

Zdroj: ElektrickeVozy

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem