Abyste se vyhnuli vybodování, měli byste pravidelně kontrolovat stav konta třeba na poště. Můžete ovšem i online z domova

Datovou schránkou nebo poštou dostanete vyrozumění o tom, že jste dosáhli 12bodů, před tím si to však můžete hlídat sami hned na několika místech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste někdy výrazně překročili rychlost, jeli bez pásů či se chovali na silnici jinak nevhodně a byli jste přistiženi policisty, pravděpodobně vám byl udělen i nějaký ten bod. Jakmile jich dostanete 12, můžete se svým řidičským oprávněním na nějakou chvíli rozloučit. Abyste tomu předešli, musíte řídit opatrně a ideálně si i pravidelně kontrolovat stav svého konta.

Nově fungující portál občana

Spousta lidí ještě s tímto systémem neumí pracovat, nicméně na internetu si dokážete sami zjistit, kolik už vám bylo uděleno bodů. Co se týče obslužnosti portálu občana, není divu, že si s ním ještě řada lidí neví rady. Přihlášení do něj je totiž dosti složité a potřebujete k němu více věcí. Budete si tak muset domů přikoupit čtečku čipů nebo si ji od někoho půjčit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Návod na vytvoření eidentity a přihlášení se do portálu občana je uveden na jejich webu, sami to však nejspíše jen tak nezvládnete. Spousta lidí navíc ještě dnes stále nemá nejnovější občanský průkaz s čipem, který je pro vytvoření eidentity esenciální. Mnohem jednodušší to pak mají podnikatelé a lidé, jimž je doručováno do datové schránky, ta totiž eidentitu může nahradit.

Starý dobrý Czech Point

Po celé České republice je zřízena celá řada kontaktních míst Czech Pointu, kde o sobě můžete zjistit celou řadu věcí. Možná jste si na některé z nich šli vyžádat výpis z rejstříku trestů, když jste žádali o nové zaměstnání. Mimo to vám na nich však vydají i aktuální stav bodového konta, které je vedeno na vaše jméno. Stačí si tak najít kontaktní místo Czech Pointu a zažádat o informace.

Nejčastěji je naleznete na radnicích, pověřených úřadech nebo na vybraných pobočkách České pošty. Spolu s žádostí je potřeba uhradit poplatek ve výši 69 Kč, ten se s každou další stránkou snižuje na 40 Kč. Je proto dobré požádat rovnou o větší poskytnutí většího množství informací. Doporučuje se kontrolovat stav po každé další uložené pokutě, kdy body znovu narostou.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články