Vychytralý řidič objevil tajemství, jak nikde neplatit za parkování. Používá k tomu papír, který má k dispozici úplně každý

Kousek papíru za pár haléřů umí ušetřit ročně tisíce korun. Za parkování, a ještě více za pokuty, tak v čem je potíž?

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Od doby, kdy byly vynalezeny peníze, začal člověk šetřit. Přemýšlet, jak jich mít co nejvíce, jak co nejméně utratit. A to platí stále. Bez ohledu na to, že peníze už dávno nejsou hrazené z drahých kovů a jsou mnohdy spíše virtuální. O to víc se snažíme všichni ušetřit, když se jedná o věci, které jsou nepříjemné a musíme je platit. Daně, poplatky za psa, parkování. Snad všichni řidiči přemýšlí nad tím, jak ušetřit za parkování.

Kdo šetří, má za tři. Co na tom, že lehce za hranou zákona

Nicméně reálně hledají způsoby jak neplatit jen někteří. Ano, je to o stále dražších poplatcích za parkování ve městech, zejména v jejich centrech, kde jsou ceny často značně vysoké. Jeden z relativně osvědčených triků, na který přišli vykukové, je až překvapivě jednoduchý a efektivní. Stačí jim k tomu jen obyčejný papírek. Jak to funguje? Většina měst využívá moderní technologii k monitorování parkování, kde hlavní roli hrají automobily vybavené kamerami na střechách.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Tyto kamery snímají registrační značky zaparkovaných vozidel, následně je porovnávají se záznamy v systému, a pokud zjistí, že parkovné nebylo uhrazeno, automaticky vygenerují pokutu. Tento proces je ale nefunkční vůči jednoduchému triku. Pokud totiž řidič překryje svou registrační značku, systém ji nemůže identifikovat a žádná pokuta není vygenerována. Příběh, který nám poslal jeden z čtenářů, názorně ilustruje, jak tento trik funguje v praxi. Karel Koláčník nám zaslal svůj zážitek z června 2024.

45 % řidičů hrozí, že dostanou vysokou pokutu při další jízdě. Češi jsou nepoučitelní, zbytečně přijdou o tisíce korun

Jak si při procházce Prahou všiml auta s papírkem překrývajícím jeho registrační značku. Ptá se, proč to řidič udělal a zda mu za to hrozí nějaká pokuta. Jak jsem vysvětlil výše, překrytí SPZ při parkování se používá k tomu, aby vozidlo nebylo zaregistrováno kamerovým systémem. Tedy aby se řidič vyhnul pokutě za neplacení parkovného. Jízda s takto překrytou nebo nečitelnou registrační značkou by byla samozřejmě porušením zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Za to může řidiči hrozit pokuta ve výši 5 000 až 10 000 Kč.

Automatický systém nevydá pokutu. Problémem je strážník

A také zákaz řízení na dobu šesti až dvanácti měsíců. Ovšem ti, kdo tento trik používají, se nesnaží jezdit s překrytou SPZ. Jde jen o parkování. Zaparkují, překryjí registrační značku a před jízdou papírek jednoduše odstraní. Zakrytí SPZ při parkování sice porušuje pravidla silničního provozu, ale v praxi to často zůstává bez postihu. Jak je to možné? Pokud se v místě nenachází žádný strážník městské policie, je to jasné.

Městský policista není na místě, aby zkontroloval, zda je parkovací poplatek uhrazen, systém prostě vozidlo neidentifikuje a pokuta se nevygeneruje. Řidiči monitorovacích aut s kamerami nezastavují, aby osobně kontrolovali jednotlivá vozidla, pouze projíždějí kolem. To znamená, že pokud mají řidiči registrační značku zakrytou, vyhnou se nejen pokutě za neplacení parkovného, ale často i samotnému záznamu o parkování.

Místo papíru list ze stromu nebo bláto? Tak to funguje také

Někteří řidiči navíc přicházejí s ještě rafinovanějšími způsoby, jak skrýt svou registrační značku. V zimě například jednoduše nechají, aby značku pokryl sníh, a tvrdí, že byla při parkování zcela čitelná a že sníh na auto napadal během jejich nepřítomnosti. V letních měsících pak někteří zakrývají značku spadlým listem ze stromu s tím, že to byla náhoda a list na značku spadl, když byli pryč.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Tato „náhodná“ zakrytí značky jsou přitom stejně účinná jako překrytí papírkem. Systém nedokáže odlišit, zda se jedná o úmyslné zakrytí, nebo o přírodní překážku. V praxi to znamená, že takto chytří řidiči skutečně šetří tisíce korun ročně na parkovacích poplatcích i na pokutách, které by jinak museli zaplatit. Je to ale nelegální. A já to rozhodně neschvaluji. Neříkám, že rád platím, ale takto okaté podvody jsou mi proti srsti.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Jak moc (ne)radi platíte za parkování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články