Jak nepoužívat WD-40, pokud si nechcete zničit auto

Univerzální mazivo WD-40 je  mezi motoristy jednou z nejoblíbenějších technických směsí. Existuje nespočet způsobů, jak tuto tekutinu používat. Někteří řidiči si na řešení různých situací už tak zvykli, že by raději vyjeli bez dokladů, než bez něj. Mnoho lidí však zapomíná, že existuje řada problémů, při kterých WD-40 nejen nepomáhá, ale dokonce přímo škodí.

Sláva výrobku WD-40 je tak obrovská, že mu je přisuzována široká škála vlastností. Stále častěji i ty, které tento tekutý všeuměl nemá. Někdy se zdá, že stačí jen málo a Wédéčeko si poradí s migrénou, porodními bolestmi a dokonce začne křísit mrtvé. Někteří dokonce tvrdí, že jeho složení pomáhá při pěstování rajčat. To vše (stejně jako mnoho dalších věcí) samozřejmě nemá žádnou souvislost s realitou. Ještě důležitější je, že mnoho způsobů použití WD-40 není jen úplný nesmysl, ale také přímá sabotáž, která může poškodit konstrukci vozu.

Zdroj fotografie: Unsplash

Nejprve je třeba si říci, že byste WD-40 neměli používat ke zpracování žádných pryžových výrobků. Faktem je, že látky, které tvoří WD-40, dokonale rozkládají gumu. To se neděje okamžitě, ale pokud systematicky postříkáte těsnění tímto mazivem, pak si jednoho dne můžete všimnout, že vypadají nějak divně. Automobilová guma, ze které se vyrábí různá těsnění, není častěji připravena čelit tak agresivním chemikáliím, jako je WD-40.

Dbejte také na to, aby se WD-40 nedostalo na lak karoserie. Myšlenka setřít otravnou pomocí chemie je nesmírně lákavá, ale nakonec z takového nápadu nic dobrého nevznikne. WD-40 má apetit dost velký na to, aby nejprve rozežral vosk nanesený na lak a poté lak samotný. Pomocí Wédéčka je možné z karoserie odstranit problematické nečistoty, ale ihned po této operaci je třeba provést další rychlou akci – okamžitě a důkladně opláchnout veškerou aplikovanou chemii.

Zdroj fotografie: Pexels

Někteří kutilové dokážou prosadit používání WD-40 i k proplachování brzdového systému, samotného motoru a některých dalších komponentů. Takovými radami se určitě neřiďte, protože WD-40 způsobí nenapravitelné poškození pryžových prvků struktury těchto mechanismů. A je jich docela dost. Nejčastěji se jedná o hadičky a těsnění. Ty se vyznačují velkou citlivostí na tento druh chemikálií.

Na závěr zbývá dodat, že WD-40 je opravdu mimořádně užitečné mazivo, které si najde místo v každém automobilu. Mělo by se však používat, stejně jako jakákoliv jiná chemie, přísně pro zamýšlený účel a v souladu s návodem Jakákoli iniciativa od čištění kapoty po rozmrazování zámků pravděpodobně skončí špatně. Kromě toho stojí specializované výrobky pro řešení některých zde uvedených problémů stát řidiče ještě méně než tolik adorované WD-40.

101 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 735 hlasů
Nahlásit chybu