Jak neusnout za volantem? Odzkoušené rady od řidiče kamionu se šestnáctiletými zkušenostmi

Řidič kamionu se šestnáctiletými zkušenostmi radí, jak neusnout za volantem. Není to zase tak těžké, jak se to může na první pohled zdát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dlouhá vyčerpávající jízda nebo jízda během noci se pro nás může stát velmi nebezpečnou záležitostí. Existují však jedinci, kteří takovým cestám čelí každým dnem. Díky tomu mají určité zkušenosti a rady, ze kterých se můžeme učit. Tento řidič kamionu se šestnáctiletými zkušenostmi se rozhodl předat dál své cenné rady. Inspirujte se pro vaše další vyčerpávající jízdy autem. Jde především o vaše bezpečí, které byste nikdy neměli podceňovat.

Jak neusnout během dlouhé a náročné jízdy

Mojí první radou jsou určitě pražená semínka a citrony. Pokud totiž během dlouhé a náročné jízdy budete soustavně praskat například slunečnicovými semínky, abyste je následně mohli zkonzumovat, pomůže vám to se více soustředit. Dále je také dobré mít s sebou vždy citron nakrájený na plátky. Pokud jej totiž budete pravidelně během jízdy čichat, jeho vůně vám pomůže stimulovat hypotalamus, který je zodpovědný za schopnost koncentrace v obtížných situacích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pusťte si cizojazyčnou hudbu

Jak to, že se mi nikdy nechce spát za volantem? Poslech hudby, která je zapnutá na maximum, má minimální výsledek a deprimující účinky na váš nervový systém. Podle studie „Co dělat, aby nedošlo k usnutí za volantem“, kterou publikovali švédští fyziologové, navíc rodný jazyk ukolébává mozek rychleji než cizí jazyk. Měli byste tak upřednostňovat písně v cizím jazyce. Také doporučuji, abyste poslouchali hudbu s přestávkami. Ty by měly být každou hodinu a po dobu minimálně 15–20 minut.

Poproste o pomoc

Osamělí řidiči jsou bohužel častěji spojováni s nehodami než ti, kteří s sebou mají navigátora. Zkuste tak najít někoho, koho byste s sebou mohli vzít. Nejlépe uděláte, když dotyčný bude ukecaný a nebude mu dělat problém se s vámi po celou dobu vybavovat. Pokud by však usnul, raději jej posaďte na zadní sedadlo. Pohled na spícího člověka totiž uspává. Mechanismus tohoto jevu je podobný zívání, kterému je těžké odolat, když vidíte, jak to dělá někdo jiný. Pokud byste nikoho nenašli, zkuste zastavit nějakému stopařovi, pokud jej uvidíte.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dopřejte si studený nápoj

A nyní to nejdůležitější – co pít, abyste neusnuli za volantem? Nejlepší pro vás bude, když během namáhavé jízdy zastavíte několikrát na benzínce a koupíte si nějaký ledový nápoj. Studené nápoje na rozdíl od těch teplých nemají uklidňující účinek a navíc aktivují ve vašem těle všechny procesy. Horká káva vám však také neublíží, ale bez ohledu na to, jak silné jsou, pocítíte jejich sílu maximálně hodinu a půl. Do ledového nápoje můžete také přidat citron, který jak již bylo zmíněno, bude mít tonizující účinek. 

Zdroj: TruckMag, DigitalDispatch, University of Rochester Medical Center Rochester

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná