Jak opravit drobné poškození karoserie jakéhokoliv vozu doma v garáži?

Drobné poškození karoserie vašeho vozu si zvládnete opravit i doma v garáži. Postačí vám k tomu nějaké nářadí a trochu šikovnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud budete navštěvovat servis kvůli každému škrábanci, oděrku nebo promáčknutí na karoserii vašeho automobilu, pěkně se vám to prodraží. Právě z toho důvodu si mnoho lidí snaží opravit takové poškození doma. Existuje několik základních návodů a triků, jak na to. Důležité je, abyste byli trpělivý, i když první pokus nemusí dopadnout zrovna světově.

Jak opravit karoserii doma v garáži?

Ze všeho nejdříve je nutné zjistit rozsah a druh poškození. Existují problémy, které se dají hravě zvládnout doma, jako jsou například škrábance, praskliny v laku, odřeniny nárazníku a různé promáčkliny. Složitější poškození, třeba po autonehodě, byste však měli nechat na odborném servisu, kde s takovými případy mají zkušenosti a práci odvedou bez chyby.

Jak opravit promáčknutí karoserie?

Pokud je promáčknuté místo tam, kde se můžete rukou dostat z druhé strany, je to jednoduché. Stačí vzít trochu horké vody, kterou polijete promáčknuté místo a z druhé strany ho vytlačíte zpátky. Karoserie by se měla vrátit zpátky do původního stavu a nemělo by být nic poznat. Tuto metodu lze ovšem praktikovat při nějakém menším promáčknutí, ne když nabouráte a poškození je rozsáhlé.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že se promáčklina nachází na místě, kam se nedá z druhé strany dostat, použijte obyčejný zvon na odpady. Poškozené místo opět polijte horkou vodou, narazte na něj zvon a prudkým pohybem trhněte směrem od automobilu. Promáčklina by se měla trhnutím srovnat do původní podoby, a pokud vám při promáčknutí nepopraskal lak, nepůjde to ani poznat.

Jak efektivně opravit zrezivělá místa?

Častým problémem u karoserie je koroze, kterou je třeba odstranit. Nejprve je nutné rez odstranit, nejlépe brusným papírem. Pokud jste vybrousili celou korozi, která zasahovala příliš do hloubky, použijte speciální karosářský tmel pro vyrovnání povrchu. Následně proveďte nástřik základové barvy, na kterou už půjde nový lak. Nalakovat se dá buď celý díl, nebo jen místo, které jste opravili.

Jak opravit hlubší rýhy?

Pokud máte na karoserii tak hluboké rýhy, že pouhé rozleštění nepomůže, budete muset zvolit nový lak. U nového automobilu je lepší svěřit tuto práci do rukou zkušeného odborníka, abyste nenadělali více škody, než užitku. U staršího vozu, kde není nutný dokonalý vzhled, to však zvládnete i sami, stačí se trefit do správného odstínu barvy. To už v dnešní době není problém, protože podle daného typu automobilu a čísla barvy vám ji namíchají v každé dobré prodejně barev.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důkladně celý lakovaný díl očistěte, přebruste velmi jemným brusným papírem, nejlépe pod vodou a pomocí stříkací pistole naneste novou vrstvu laku. Pozor si dejte především na počasí, které by nemělo být deštivé nebo sychravé kvůli zasychání laku. Nejlepší volbou je lakování za slunečného a teplého počasí na místě, kde se vám na opravovaný díl nenalepí žádné nečistoty, než lak zaschne. Pokud jsou rýhy opravdu velmi hluboké, můžete použít různé tmely a kyty pro vyrovnání povrchu.

Jak opravit poškrábaný lak vašeho vozu?

Lak se může poškrábat i při běžné jízdě. Odletující kamínky nebo štěrk mohou jednoduše způsobit jeho poškrábání. Oprava tohoto problému ovšem není nijak složitá. Bude vám na to stačit pouze speciální leštěnka a leštící kotouč. Pomocí nich jednoduše škrábance, které tím nadobro zmizí. Navíc vám tyto nástroje zůstanou i pro další případné odstranění škrábanců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články