Jak si doma opravit i hlubší škrábance na laku? Návod je poměrně jednoduchý

Škrábance na laku automobilu jsou velmi nepříjemné, zejména pokud máte nějaký dražší vůz. Naštěstí existují způsoby, jak je pohodlně a levně odstranit z pohodlí domova.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Majitelé automobilů řeší škrábance na laku automobilů různými způsoby. Někteří si nechají vozidlo odborně opravit, což ovšem stojí značné finanční prostředky, protože je často nezbytné drahé lakování. Jiní to řeší tak, že pokud je škrábanec malý a ne příliš viditelný, nechají ho tam a nevšímají si ho. Najdou se však i ti, kteří se snaží tento problém řešit sami doma. Právě pro ty existuje několik ověřených způsobů, jak se vypořádat i s těmi hlubšími kosmetickými vadami.

Lak vozidla může poškodit celá řada věcí v provozu

Automobil má většina lidí pouze jako dopravní prostředek. Najdou se však i vášniví fanoušci, kteří si koupí některý vůz jenom tak do své sbírky a jezdí s nimi pouze občas. Každé vozidlo je opotřebováno běžným provozem. Odmrazovací sůl v zimě, špatné počasí, automatické myčky nebo třeba drobné kamínky odletující od ostatních automobilů za jízdy – to všechno má špatný vliv na lak vašeho vozu. V horším případě se také může stát něco vážnějšího, jako například hluboký škrábanec na karoserii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oprava škrábance v servise je velmi drahá

V takovém případě si většina majitelů myslí, že bude muset nechat tuto estetickou vadu odstranit za velké peníze, spojené s lakováním konkrétního dílu. Existuje však i jiná možnost, a to podstatně levnější. Škrábance si můžete opravit i sami ve vlastní garáži. Nejprve je nutné si vytvořit kolem odřeného místa čtverec z papírové pásky.

Broušení pod vodou je v tomto případě velmi důležité

Pak přijde na řadu velmi jemný smirkový papír, pomocí něhož pod vodou opatrně vybrousíme celou vyznačenou oblast. Stačí pouze zapravit celé místo; není třeba brousit tak, aby zmizla barva. Následně budete potřebovat stejnou barvu laku, jakou má váš vůz. Ta se dá nechat namíchat přímo podle typu a odstínu vozidla ve většině prodejen s barvy a laky. Dále budete potřebovat obyčejný tenký štětec, kterým nanesete lak přímo tak, aby vyplnil škrábanec. V případě potřeby můžete nanést i více vrstev.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dejte pozor na správný odstín barvy

Jakmile bude rýha vyplněná novým lakem a zaschnutá, přichází na řadu bezbarvý lak. Potřebné množství si buď nastříkáte do vršku od spreje, nebo vezmete přímo z plechovky. Celý škrábanec zatřete tímto lakem stejně, jako tomu bylo s barvou. Po zaschnutí můžete sundat papírovou lepicí pásku a připravit si velmi jemný smirkový papír, nejlépe 2500 (označení hrubosti). Ten si přidělejte nejlépe k nějakému rovnému předmětu, aby dostatečně kopíroval tvar původního místa na vozidle.

Důležitá je trpělivost a píle

Nyní je důležité pomalu, trpělivě a opatrně vybrousit nanesený lak a barvu v místě škrábance tak, aby se místo krásně srovnalo a nebyl poznat rozdíl. Pro kontrolu je nejlepší větší odstup a pohled proti světlu, kdy se vám ukáže každá malá nerovnost. Všechno broušení smirkem provádějte samozřejmě pod vodou, protože je tento způsob šetrnější a lepší. Po vybroušení použijte ještě jemnější smirek, tedy 5000, a několikrát přejeďte opravené místo i jeho okolí do ztracena.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lešticí pasta dovede opravu k dokonalosti

Poslední krok několikrát zopakujte a poté místo otřete vlhkým hadrem. Pro úplné doladění budete ještě potřebovat lešticí pastu a ruční kotouč. Pastu nejprve naneste na opravované místo a poté začněte krouživými pohyby pomocí kotouče leštit. Celé místo srovnáte se zbytkem a po umytí nepůjde vůbec poznat, že právě tady byl škrábanec.

Zdroj: WikiHow

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články