Jak ovlivňuje datum výroby pneumatik jejich parametry a jízdní vlastnosti

                   

Ne, nebojte se, nečeká vás horoskop vašeho auta ani jeho jednotlivých součástek. Na internetu se však stále častěji objevuje názor, že pneumatiky se liší podle toho, kdy byly vyrobeny. A to bez ohledu na to, že jde o stejnou pneumatiku se stejným vzorkem od jednoho a téhož výrobce.

Zastánci této teorie argumentují tím, že podobně jako byste neměli kombinovat v elektronice různé baterie, neměli byste jezdit na pneumatikách různého data výroby.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Odpověď přímo od výrobce

S dotazem na to, jak je to vlastně s pneumatikami vyrobenými v různém období jsme se obrátili přímo na jednoho z největších hráčů na trhu, firmu Continental. Její zástupce nebyl otázkou nikterak překvapen, podobné otázky prý slýchá stále častěji. Na internetu se podle něj objevují různé bludy a pochybné návody, jejichž dodržování může způsobit škodu na autě a ohrozit bezpečnost silničního provozu. Také mýtus o tom, že by pneumatiky měly být vyrobeny ve stejný den, je podle něj nesmyslný, ale naštěstí nepatří mezi ty nebezpečné.

Homogenizovaná výroba

Výrobní linky firmy Continental, stejně jako všech dalších výrobců, jejichž pneumatiky jsou na českém trhu oficiálně k dostání, jsou homogenizované. To v praxi znamená, že všechny výrobky stejného typu, které z linky sjedou a projdou kontrolou kvality, jsou naprosto identické. Pneumatiky samozřejmě nevyjímaje.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Různě ojeté pneumatiky

Výjimkou mohou být pneumatiky z druhé ruky, pokud jsou v servise špatně zkombinované. Dostanete-li například při přezouvání na zimní gumy pneumatiky, které v minulosti sloužily na různých autech, budou pravděpodobně různě sjeté. To se pochopitelně negativně propíše na jízdních vlastnostech vašeho vozu. Na vině však v takovém případě nejsou různé vlastnosti jednotlivých pneumatik, ale různá míra jejich opotřebení a případné drobné defekty a nerovnosti, pokud jsou pneumatiky opotřebené více, než by bylo zdrávo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články