Příznaky svědčící o nízké hladině oleje by měl umět rozpoznat každý. Hrozí zničení motoru

Olej zastává hned několik velmi důležitých funkcí v motoru. Je proto nutné, aby bylo jeho množství dostatečné a zajistilo se tak dobré mazání a chlazení motoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Olej je základní složkou pro správný a spolehlivý chod motoru. Zajišťuje správné mazání všech třecích ploch, snižuje opotřebení, zabraňuje korozi a také motor chladí a čistí. Každý řidič by proto měl nejen pravidelně měnit tuto mazací látku, ale také kontrolovat její stav. Pokud by totiž bylo v motoru oleje málo, mohlo by dojít k vážnému poškození. Některé části by nebyly dostatečně mazány a mnohem více by se opotřebovávaly.

Čidlo hladiny oleje

Tak jako řada dalších systémů, i ten olejový je propojen s čidlem, které má za úkol kontrolovat jeho hladinu. Nepozná sice, kolik je v motoru přesně maziva, ale vydá signál ve chvíli, kdy hladina klesne pod určitou hodnotu. Na palubním počítači se následně zobrazí žlutý symbol olejničky s kapkou oleje. Tak jako i jiné kontrolky žluté barvy, i tato slouží pouze pro upozornění. Pokud tak u sebe máte motorový olej, co nejdříve ho doplňte. V opačném případě se nic nestane, když nouzově dojedete domů a doplníte jej až tam.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Horší případ nastává ve chvíli, kdy se po žluté kontrolce rozsvítí stejný symbol, ale červeně. V tu chvíli už není na co čekat a je nutné zastavit a neprodleně doplnit motorový olej. Další pokračování v jízdě by mohlo mít katastrofální důsledky na motor vozidla. Jako prevence je tedy dobré si s sebou vozit menší lahev s náhradním olejem. Ten by však měl být stejný, jako jste použili při výměně.

Manuální kontrola pomocí měrky

V dnešních automobilech je namontováno tolik elektroniky, že její občasná porucha nebo výpadek nemůže být ničím nečekaným. Kromě spoléhání na olejové čidlo je tak dobré jednou za čas (v závislosti na tom, jak často jezdíte) zkontrolovat jeho množství i manuálně. Tento úkon je velmi jednoduchý a zvládne ho opravdu každý.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stačí nechat vůz po jízdě pár minut v klidu na rovném podkladu, aby všechen olej spolehlivě stekl, a poté na měrce zkontrolovat stav. Při pravidelném kontrolování tak získáte dobrý přehled, jestli se olej ztrácí nebo hladina téměř stojí na místě. Můžete se díky tomu připravit na delší cesty a naplánovat, jestli si s sebou brát i náhradní mazivo, nebo ne.

Pozor na olejové skvrny

V některých případech se může stát, že necháte automobil delší dobu stát a před další jízdou naleznete pod přední částí olejové kapky nebo dokonce větší skvrnu. V takovém případě dochází k úniku přes nějakou netěsnost a je dobré ji najít. Zároveň je nutné před jízdou manuálně zkontrolovat jeho hladinu, aby nedošlo ke zbytečným problémům v důsledku špatného mazání jednotlivých částí motoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrolujete pravidelně stav oleje v motoru?

Zdroj: CarMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45